AustráliaNew South Wales

12 KROKOV NA VYBAVENIE POBYTU V AUSTRÁLII

Štúdium v Austrálii
Austrália je snom mnohých mladých ľudí, ktorý túžia zažiť nezabudnuteľné chvíle v krajine, ktorá je symbolom exotiky. Životný štýl je naozajstným magnetom na BBQ párty priamo na pláži s priateľmi z celého sveta, surfovanie na obrovských vlnách Tichého oceánu a usporiadúvanie famóznych výletov. V tomto článku sa dozvieš, ako si jednoducho vybaviť pobyt v Austrálii prostredníctvom štúdia a čo všetko nato budeš potrebovať.  

Aké sú možnosti vycestovania do Austrálie?

Austrália nazývaná “krajina u protinožcov” je ostrovom s viac než 10 000 plážami a je domovom najnebezpečnejšej hávade sveta. Môžeš sa stretnúť s 10 najjedovatejšími hadmi sveta, obrovskými nechutnými pavúkmi alebo s veľkým bielym žralokom. Nezúfaj. Svetlou stránkou sú roztomilé koaly, chutné klokany alebo veľké množstvo exotických papagájov

Pobyt v tejto krajine ti prinesie široký rozhľad, možnosti cestovania, nadobudnutie nových skúseností, získaš nových priateľov z celého sveta, postavíš sa na vlastné nohy, spoznáš austrálsky životný štýl a hlavne sa naučíš po anglicky

Ak sa rozhodneš pre Austráliu, tak máš štyri možnosti vycestovania:

1. Turistické víza 

Turistické víza sú na dobu 12 mesiacov a tvoj pobyt v Austrálii nesmie prekročiť viac ako 90 dní na území Austrálie. To znamená, že po 3 mesiacoch musíš zbaliť kufre, vycestovať napríklad na Nový Zéland a vrátiť sa opäť do Austrálie na 3 mesiace. 

2. Pracovné víza

Pracovné víza sú platné taktiež 12 mesiacov a sú udeľované, ak máš dobrú úroveň angličtiny. Pred skončením víz je možné víza predĺžiť ak preukážeš, že zamestnávateľ prejavuje záujem o tvoje pracovné skúsenosti a rád by pokračoval v pracovnom pomere.

3. Partnerské víza

Na partnerské víza potrebuješ preukázať, že s partnerom žiješ v jednej domácnosti dlhšie ako 12 mesiacov. Hlavný žiadateľ (študent) študuje a má možnosť pracovať 20 hodín týždenne.  Partner môže taktiež študovať, ale iba 12 týždňov počas celého pobytu a môže pracovať maximálne 20 hodín týždenne, na čierno samozrejme viac. 

4. Študentské víza

Študentské víza ti dávajú možnosť študovať aj pracovať a dĺžka víz závisí od dĺžky štúdia/kurzu, ktorú si zvolíš. Takže pri výbere školy na 3 roky dostávaš víza na 3 roky. Musíš však dodržať minimálnu dochádzku na 80% v prípade štúdia jazykového kurzu.

V tomto článku sa povenujem iba študentským vízam a rozpíšem jednotlivé kroky na úspešné dosiahnutie pobytu v Austrálii prostredníctvom štúdia. 

Ak sa chceš dozvedieť viac ohľadne ostatných typoch víz , tak si prelustruj stránku na tomto linku

12 krokov potrebných na vybavenia štúdia v Austrálii

1. Prvé stretnutie s agentúrou Great Mate “G8M8”

Prvé stretnutie s agentúrou Great Mate som si dohodol 5 mesiacov pred odletom do Austrálie resp. začiatkom apríla. Agentúra sídli v Nitre, Bratislave a u našich Českých susedov. V podstate mi vybavila takmer všetko od výberu škôl, poistenia, víz, ubytovania až po podporu na území Austrálie, kde taktiež sídli.

2. Výber mesta a školy

Do konca apríla volím mesto Sydney za moje prechodné bydlisko v Austrálii a vyberám večernú školu so študijnými odbormi, ktoré plánujem študovať. Zvolil som General English na škole English Unlimited na obdobie 12 týždňov a Project Management na škole Australian Pacific College na obdobie 16 týždňov. APC je sesterská škola EU, ktorá ponúka odborné štúdiá. Školy sídlia taktiež v mestách Melbourne a v Brisbane. 

Medzi jednotlivými štúdiami sú samozrejme aj prázdniny. Medzi anglickým jazykom a projektovým manažmentom sú 2 mesačné prázdniny a počas štúdia projektového manažmentu sú mesačné prázdniny. Taktiež sú prázdniny po ukončení projektového manažmentu až do skončenia tvojich víz. Prázdniny nie sú pevne dané. Záležia od školy, študijného odboru a dĺžky štúdia.

Máš možnosť výberu medzi denným a večerným štúdiom. Denná škola začína od 9 do 14:45 a večerná od 16:30 do 20:45. Osobne preferujem večerné štúdium, keďže odrobím ráno a v škole môžem oddychovať. 

Po ukončení štúdia nemôžeš mať na študentských vízach dlhšie prázdniny ako 2 mesiace. Ak ti zostávajú napríklad 4 mesiace do ukončenia tvojich víz, tak si musíš doplatiť napríklad kurz angličtiny na pár týždňov, ak neplánuješ urobiť papa predčasne. 

3. Vyplatenie škôl 

V priebehu pár dní som obdržal cenové ponuky so zmluvami a 7. mája vyplácam školy. Ceny jednotlivých kurzov:

General English: 2500 AUD (1563 EUR) / 12 týždňov + študijné materiály za 113 EUR

–  Projekt Management s certifikátom IV: 3300 AUD (2063 EUR) / 16 týždňov s platbou na dva krát. Prvú polovicu som vyplatil ihneď a druhú polovicu platím pred začatím druhého termu resp. pred začatím druhej polovici štúdia. 

4. Zaplatenie poistenia

Spoločne so školami vyplácam aj cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu. Ročné poistenie v hodnote 464 AUD (290 EUR). Pred odchodom zo Slovenska sa nezabudni odhlásiť zo svojej zdravotnej poisťovne! 

Austrália
5. Zaraďovací test z anglického jazyka 

Zaraďovací test z anglického jazyka som absolvoval 16. mája online na stránkach školy English Unlimited. Test je na preverenie schopností, či zvládneš študovať odbornú školu v anglickom jazyku. Test absolvuješ aj v prvý deň školy v Austrálii (writing, reading a speaking).  

V mojom prípade nastala menšia chyba. Online test mi vyšiel na úroveň A2 a podľa agentúry na štúdium odbornej školy potrebujem úroveň B2. Musel som doplatiť ďalších 8 týždňov anglického jazyka, čo mi predĺžilo víza z 12 mesačných na 15 mesačné. No pri zaraďovacom teste v škole vyšla úroveň B1, ktorá je podľa študijného oddelenia postačujúca. 8 týždňové navýšenie som zrušil stým, že mi víza zostali 15 mesačné. Ušetril som za 8 týždňov anglického jazyka 1600 AUD. 

6. Vybavenie študentských víz

Do konca mája bolo potrebné zosumarizovať nasledovné dokumenty:

  • motivačný list
  • vyplniť vízový formulár
  • dokladovať majetok (dom, byt, auto, motorku, pozemky atď., ktoré sú v tvojom vlastníctve. Ak nemáš žiadne majetky, tak majetky tvojich rodičov alebo starých rodičov, ktoré budeš v budúcnosti dediť). Treba ich podložiť fotkami, technickým preukazom v prípade auta, alebo výpisom z katastra v prípade nehnuteľností. 
  • spoločné fotky s rodinou, priateľmi, atď.. Či máš dôvod sa raz vrátiť opäť na Slovensko.

V súčastnosti už nie je potrebné dokladovať zostatok na účte napríklad vo výške 15000 EUR ako pred pár rokmi. Teraz postačia vyššie uvedené dokumenty.  

Do 7. júna vyplácam poplatok za víza vo výške 440 EUR a 19. júna, za necelé dva týždne mám víza schválené a cestu do Austrálie spečatenú 🙂

7. Vybavenie a vyplatenie ubytovania 

Ubytovanie vybavovala agentúra Great Mate a do 18. júla bolo vybavené aj vyplatené vo výške 1140 AUD (712 EUR) z toho 380 AUD (238 EUR) je vratná kaucia. Za sprostredkovanie si agentúra plus zobrala 150 EURO. Týždenné nájomné je 190 AUD a môžeš si zvoliť platbu týždennú alebo rovno na celý mesiac vo výške 760 AUD. V prípade nespokojnosti môžeš ubytovanie zrušiť a nájsť si podľa tvojho gusta.

8. Posledné stretnutie s agentúrou Great Mate

Na poslednom stretnutí v agentúre Great Mate 12. augusta dostávame Starter Pack: predodletové inštrukcie, mobilnú SIM kartu s 24GB dát a kreditom 5 dolárov, Opal kartu na platbu vo verejnej preprave a bankové konto, ktoré je potrebné po príchode verifikovať v miestnej banke. 

English Unlimited
9. Bookovanie leteniek

Letenky som bookoval na vlastnú päsť mimo agentúry, keďže v pláne bola 10 dňová zastávka v Thajsku. Jednosmerná letenka z Budapešti do Bangkoku vyšla 304 EUR, z Bangkoku na ostrov Phuket 37 EUR a z Phuketu do Sydney 231 EUR. Spolu za všetky letenky som zaplatil 572 EUR. 

10. Predodletové vybavovačky 

Pred odletom je potrebné odhlásiť sa zo zdravotnej poisťovne, vybaviť splnomocnenie na člena rodiny na pošte alebo mestskom úrade, spraviť scany dôležitých dokumentov v prípade straty alebo odcudzenia (pas, občiansky a vodičský preukaz, kreditné karty atď.), nakúpiť dôležité veci (lieky, drogériu atď.) a nezabudnúť dať výpoveď v práci 🙂

TIP: Na cestovanie som si vybavil Revolut kartu s ktorou môžeš platiť / vyberať hotovosť všade za minimálne poplatky a transakcie sú okamžité. Čo sa týka liekov a drogérie, tak ich kúpiš v Austrálii za približne rovnaké ceny a nemusíš ich zo sebou ťahať v kufri.  

11. Vybavovačky po príchode do Austrálie 

Po príchode do Austrálie je potrebné sa zastaviť v agentúre Great Mate a vybaviť TFN (Tax File Number) pre daňové a poprípade ABN (Australian Business Number) pre podnikanie. Veľa zamestnávateľov v Austrálii ťa zamestná na živnosť, takže Austrálske firemné číslo budeš viac menej potrebovať. 

Po príchode je potrebné verifikovať svoj bankový účet, aby ti banka mohla poslať kreditnú kartu na výber z bankomatov a aby ti mohol zamestnávateľ posielať výplatu. Verifikáciu urobíš na pobočke banky Commonwealt s minimálnym vkladom 50 AUD. Kreditnú kartu ti pošlú približne do jedného týždňa do agentúry. 

12. Dokumenty potrebné pre prácu 

Ak plánuješ pracovať na stavbe, tak budeš potrebovať White Card (bielu kartu), kde jednodňový kurz stojí 120 AUD (75 EUR). Taktiež si musíš zakúpiť bezpečnostnú obuv. Ak plánuješ pracovať v hospitality (čašník, barman, atď.), kde sa pracuje s alkoholom, tak budeš potrebovať RSA kartu za približne rovnakú sumu. Nie všetci zamestnávatelia však vyžadujú karty okamžite. 

Pre rozhodenie sietí budeš potrebovať kvalitné Resumé (životopis) a najlepšie na každú pracovnú pozíciu zvlášť. Nie je dobré mixovať skúsenosti z reštaurácie so skúsenosťami zo stavby. Zamestnávateľa zo stavby nemusí zaujímať, aké drinky dokážeš namiešať. Mňa by to však veľmi zaujímalo 🙂

Výplata na účet nabieha týždenne vždy v piatok alebo sobotu. 

SIM karta a Opal karta

Vidíš, nič zložité! Za pár mesiacov môžeš aj ty začať žiť svoj Austrálsky sen…

Koľko ma to stálo?
  • Školy: 3739 EUR
  • Poistenie: 290 EUR
  • Víza: 440 EUR
  • Ubytovanie (1. mesiac): 712 EUR
  • Letenky (jednosmerné): 572 EUR
  • Hotovosť: 500 EUR
SPOLU: 5753 EUR
 
* Nerátam nákup oblečenia, liekov, drogérie, notebook, foťák atď.
 
* Ak si nájdeš stabilnú robotu 8 hodín denne / 5 dní týždenne, tak dokážeš zarobiť cca 3840 AUD (2400 EUR) mesačne pri hodinovke 24 AUD (15 EUR), čo je približne priemer.
Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák

4 komentáre

Leave a Comment