EurópaSlovensko

Čo vidieť v Terchovej a pár tipov na stravovanie

Terchová

Terchová je známe turistické centrum Malej Fatry s bohatou kultúrnou tradíciou. Každoročne sa tu koná kultúrny festival Jánošíkove dni, ktorého tradícia siaha na začiatok šesťdesiatych rokov. Čo sa oplatí vidieť v Terchovej prezradím nižšie. 

Terchová

Tri dni pred začatím medzinárodného folklórneho festivalu som sa vydal do Terchovej stým, že som odchádzal v prvý deň festivalu, čo ma troška mrzí. Jánošíkove dni majú medzinárodný charakter, kde sa prezentujú ľudové umenia, tradície a remeslá s bohatým programom na celý víkend. Mimo toho je mesto krásne vyzdobené, konajú sa divadelné večery a rozvoniava jedlo z fastfood stánkov, ktorý prišli na oslavy z rôznych kútov Slovenska. Takže, ak Terchová, tak určite v období na prelome júla a august.

Terchová: Rodisko Juraja Jánošíka
Terchová zo zeleného návršia

Ubytovanie

Nevýhoda Jánošíkových dní je v hľadaní ubytovania, ktoré je priamo v Terchovej vypredané, ak si nehľadáte ubytovanie aspoň mesiac dopredu, alebo, ak nehľadíte na cenu. Ja som si našiel ubytovanie 5km od Terchovej v dedine Vyšní Repáňovci v penzióne Pod Žiarom „Šípková“, kde ma ubytovanie pre dvoch stálo 50 euro na noc. Penzión nič extra, ale na prespanie postačujúce. Na prízemí sa nachádzala spoločenská miestnosť s chladničkou, na poschodí spoločná terasa a parkovisko priamo pred penziónom. Najväčšia nevýhoda bola, že vždy jeden z nás musel byť šofér do Terchovej. 

Penzión pod Žiarom Šípková
Penzión pod Žiarom "Šípková"

Hneď pred penziónom sa nachádzala krčma u Kyčerana s veľmi milou majiteľkou a personálom, kde nás slečny pozvali na drink, potom my ich, oni nás, až kým sme si nesadli spoločne za jeden stôl. Toto sa mi ešte na západnom Slovensku nikdy nestalo. Rád chodím na východné alebo stredné Slovensko, pretože zmýšlanie a vnímanie ľudí z iných krajov je úplné iné, ako som zvyknutý zo západného Slovenska. Bez urážky!

Čo vidieť v Terchovej

Jánošíkove diery

Sú najhlavnejšou atrakciou, ktorú musíš vidieť, ak obľubuješ turistiku. Je to sústava tiesňav a kaňonov nachádzajúcich sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, iba 1,5km od centra Terchovej. Podľa legendy si tu Juraj Jánošík schovával svoje ulúpené poklady a ba možno sú stále niekde tam čakajúc na svojho nálezcu.

Začiatok turistickej trasy začína pri hoteli Diery s možnosťou celodenného parkovania za poplatok 3 eurá. Ale, ak poviete, že sa idete najesť do koliby, ktorá je súčasťou hotela, tak je možné prejsť bez platenia. Okrem koliby s chutnými slovenskými a stredoeurópskymi špecialitami sa v areáli nachádza aj bufet s rýchloobčerstvením.

Na ceste Jánošíkovými dierami
Dolné diery

Jánošíkove diery sa skladajú z dolných, horných a nových dier. Akonáhle vyrazíte od koliby na turistickú cestičku, tak ste vstúpili do dolných dier, ktoré sú najmenej náročné na stúpanie. Dolné diery obsahujú dva vodopády a po približne 20 minutách sa dostávate na rázcestie Ostrvné, kde je možnosť pokračovať po dolných dierach (vpravo), alebo ísť po nových dierach (vľavo). Rozhodol som sa pre cestu po nových dierach, ktoré boli už o niečo náročnejšie na stúpanie. 

Terchová
Na potulkách Jánošíkovými dierami
Nové diery

Nové diery majú niekoľko kovových rebríkov, rozhľadňu a štyri vodopády, ktoré sú súčasťou sústavy vodopádov Dierového potoka. Túra novými dierami zabrala približne trištvrtehodinu a viedla na miesto nazývané Podžiar, kde končili dolné aj nové diery. Nachádza sa tu bufet s menším občerstvením a posedením. Ak, hľadáte studňu s pitnou vodou, tak márne. Po krátkej prestávke sú dve možnosti. Vydať sa naspäť po dolných dierach, ktoré vedú opäť k rázcestiu Ostrvné, alebo pokračovať hornými dierami s náročnejším stúpaním.

Terchová
Aj oddychovať treba na túre
Koliba Podžiar
Horné diery

Horné diery tvorí deväť vodopádov, niekoľko dlhých a strmých kovových rebríkov, záchytné reťaze a je to jednosmerná cesta. Pre návrat k hotelu Diery slúži iná trasa z malého Rozsuteca, alebo ešte bližšie trasa Pod Pálenicou, ktorá vedie späť k bufetu. Osobne sa mi horné diery páčili najviac, ale ešte pred Pálenicou, sme to zvrtli naspäť v protismere, pretože nám dochádzala pitná voda a na nohách som mal obuté super „turistické číňanky“ 🙂 Priznávam, bola to mega hlúposť neskúseného turistu. Spätne, keď si pozerám turistickú mapu, tak som aj rád, že sme to otočili. Trasa do cieľa bola neskutočne dlhá a zabrala by 3,5 až 4,5 hodiny, ale raz ju absolvujem do konca s vhodnou obuvou a dostatkom pitnej vody 🙂 Ak, sa rozhodnete pokračovať, tak v sedle Medzirozsutce je na výber trasa na malý alebo veľký Rozsutec a z malého Rozsuteca sa dostanete späť k hotelu Diery.

Vodopád v Horných dierach
Vodopád v horných dierach

Rozhľadňa Terchovské srdce

Táto 30 metrov vysoká rozhľadňa ponúka nádherný výhlad na celú Terchovú s najmenej náročným stúpaním, aké som v Terchovej absolvoval 🙂 Rozhľadňa stojí na vrchu Oblaz, asi dvadsať minút peši po turistickom chodníčku od Lidl parkoviska. Chodník je obohatený niekoľkými náučnými tabuľami o faune a flóre národného parku Malá Fatra.

Rozhľadňa Terchovské srdce
Výhľad z Terchovskej rozhľadne

Zvonica Marunovia

Malá drevená zvonica postavená v polovici 19. storočia sa nachádza v blízkosti dediny Vyšní Repáňovci, kde začína aj cyklotrasa okolo tejto zvonice. Ubytovaný sme boli síce vo Vyšních Repáňovciach, ale navštíviť zvonicu sme akosi pozabudli.

Socha Jánošíka

Oceľová socha Juraja Jánošíka je jedným z hlavných symbolov Terchovej a nachádza sa priamo v meste na kopčeku s ľahkým prístupom. Pýši sa výškou sedem metrov a bol zhotovený pri príležitosti osláv 300. výročia narodenia Juraja Jánošíka.

Socha Jánošíka
Socha Jánošíka v Terchovej

Tipy na stravovanie

– Koliba Diery, ktorú som už spomenul vyššie ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu s chutnými jedlami a veľmi príjemným posedením.

– Jánošíkova koliba ponúka taktiež rozmanité slovenské špeciality a mne osobne aj najviac chutila. Jedol som tu dvakrát za celý pobyt.

– Penzión Zbojník som navštívil pred odchodom z Terchovej, ale tu mi jedlo chutilo najmenej zo spomínaných reštaurácií. Nevravím že bola zlá, ale napríklad kapustnica mi osobne chutila viac v Jánošíkovej kolibe. Cenovo sa pohybovali skoro všetky na rovnakej úrovni.

– Fastfoody počas Jánošíkových dní ponúkajú rozmanitý výber jedál, kde je ťažké si aj vybrať niečo, načo mám práve chuť.

Jánošíkova koliba
Pečienky s hranolkami a prílohou v Jánošíkovej kolibe
Fastfood na Jánošíkových dňoch
Fastfood na Jánošíkových dňoch
Pozor na špekulantov!

TIP: Ak, chcete ušetriť 35 euro, tak Vám odporúčam vyhnúť sa stánku s fastfoodom, ktorý nesie názov „U suseda“. Osobne ma jedlo lákalo najviac, keďže vedúcko profesionálne prezentoval prípravu jedla, dobreže nekrájal suroviny vo vzduchu, podlial ich vínom, poobracal jak šefkuchár Jamie Oliver, ale keď som zistil koľko platím, tak mi skoro oči vypadli. Naservíroval mi totižto kilo a pól jedla – kuracie mäso, grilovaná zelenina a hranolky. Doteraz nechápem, prečo mi pripravil porciu, ako keby za mnou v rade stojí desať hladných cigánčať. Každý normálny človek pripraví jednu porciu, ak sám nepoviem, že si prosím duplu, alebo za vandel. Bohužial som to ja sprostý zaplatil, zjedol som asi štvrť porcie a ostatné som vyhodil do koša, keďže sa mi to zo sebou nechcelo vláčiť. O pár minút neskôr som ho stretol nasratý pýtajúc sa ma, že ako mi to chutilo a tak som spustil svoju recenziu. Jediné načo sa zmohol mi povedať, či mi to môže vynahradiť pivom. Pozrel som na neho, skoro ma vystrelo, otočil som sa na päte a išiel čo najďalej. Negatívne ohlasy som na nich počul už od nejedného človeka, ktorý mali podobný problém stýmto biznismenom.

Trojdňový výlet ma stál okolo 165 euro namiesto 135 euro. V cene je zahrnuté ubytovanie, cesta autom a jedlo.

Ak, ťa zaujíma otázka, že prečo som sa stal blogerom, tak si prečítaj článok na tomto linku

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment