EurópaPoľsko

Dychberúci Osvienčim aneb čo vidieť v Krakove za jeden deň

Osvienčim

Výlet do Krakova skĺbený s návštevou koncentračného tábora v Osvienčime sa dá stihnúť za 35 hodín a stálo ma to iba 100 euro. Ak, bývaš bližšie k Poľským hraniciam a nepochádzaš z juhu Slovenska, tak to zvládneš aj za menej. 

Sobota, 7:00: Zvolil som si cestovanie pohodlným autom zavčasu ráno s dvoma kamarátmi, aby ma cesta vyšla čo najlacnejšie. Z Nitry trvala cesta približne štyri a pól hodiny s menšími cik pauzami a už na obed sme prekročili brány Osvienčimu.

Koncentračný tábor Osvienčim
Osvienčim spoza brány

Koncentračný tábor Osvienčim

Auschwitz I.

Sobota, 13:00: Po hodinovom čakaní na spustenie sprievodu s našim českým prekľadateľom nás pustili do tábora Auschwitz I., kde nás pri vstupe vítal známy nápis „Arbeit mach frei“ v preklade „práca oslobodzuje“

Práca oslobodzuje

Ak, by sprievod začínal neskôr, tak je možné využiť čas napríklad obhliadkou okolia, najesť sa v reštaurácii cez cestu, dať si kávu pri vstupe do koncentráku, nakúpiť suveníry, využiť toalety za malí poplatok alebo vyraziť na výlet o hodinu neskôr. 

Ak si zaplatíte sprievodcu, tak máte celý čas nasadené slúchadlá, ale ak si zvolíte možnosť bez sprievodcu, tak máte vstup zdarma. Vstup bez sprievodcu je možný iba v určitých hodinách. Odporúčam radšej chodiť so sprievodcom, dozviete sa veľa dôležitých informácií pri ktorých mi po tele nie raz nabehla husia koža. Sprievodcovia sú na výber v rôznych jazykoch, ale pozor česky alebo slovensky hovoriaci je k dispozícii iba v určitom čase.

Tábor vyrástol na mieste bývalých kasární a obsahoval niekoľko blokov. Každý blok bol niečím výnimočný a v každom bloku bola umiestnená iná skupina ľudí. Najviac depresívne pre mňa osobne bolo krematórium a stena smrti, kde popravovali väznov a blok číslo 10, ktorý slúžil na nehumáne experimenty, ktoré viedol aj najznámejší lekár Jozef Mengele.

Osvienčim v Poľsku
Bloky v koncentračnom tábore
Koncentračný tábor Osvienčime
Strážna veža

Pre slabé žalúdky neodporúčam miestnosti, kde sa nachádzajú predmety zosnulých ako napríklad topánky, hrebene, okuliare, kufre, kefy, oblečenie, vrkoče vlasov, alebo iné predmety pripomínajúcich hrôzu. Keď sa v Auschwitz I. naplnili kapacity, začal sa budovať tábor Auschwitz II – Birkenau, kde sme sa presunuli po približne dvoch hodinách sprievodu autobusom, ktorý premáva každých 10 minút zdarma.

Auschwitz II. – Birkenau

Sobota, 15:30: Tábor sa nachádza hneď v susednej obci Brezinka a pochodili sme ho bez sprievodcu, keďže nás tlačil čas. Počas vojny v ňom zahynulo okolo 1,5 milióna ľudí, kde väčšina ľudí bola priamo odvedená do plynovej komory. Tábor sa mi zdal omnoho väčší, ako Auschwitz I., pravdepodobne preto, lebo bol vybudovaný na veľkom priestranstve. Budovy sa tu stavali väčšinou drevené z časových dôvodov a v súčasnosti sa ich zachovalo iba zopár. Do tábora viedli kolajnice, cez ktoré privážali väzňov na istú smrť.

Koncentračný tábor Auschwitz II. – Birkenau
Koncentračný tábor Auschwitz II. – Birkenau
Auschwitz II. - Birkenau

TIP: Odporúčam vyhnúť sa letným mesiacom, kde je návštevnosť omnoho väčšia a vyhnete sa predieraniu v dave ľudí, hlavne v tábore Auschwitz I.

Koncentračný tábor Osvienčim
Koncentračný tábor v Osvienčime

Krakov

Sobota, 16:30: Z Osvienčimu do Krakova sa to dá zvládnuť približne za hodinu, ale doprava bola dosť hustá, takže cesta trvala o niečo dlhšie. Cez booking sme si zarezervovali apartmán „Lost Apartment Old Town Krakow, iba 100 metrov od hlavného námestia. Vchádzalo sa cez “Lost bar”, fakt zašitý bar, ktorý sme ledva po pól hodine našli a barman nás zaviedol do nášho apartmánu. Zo začiatku netiekla teplá voda, tak sme zavolali domáceho, ktorý behom pár minút dobehol a nastavil boiler. Najväčší problém bol však s parkovaním, pretože všade boli vyhradené priestory a bál som sa, či si auto nenájdem ráno s papučou. Ale chvala bohu nie 🙂

TIP: Ak, si zarezervuješ ubytovanie na bookingu cez tento link, tak dostaneš zľavu vo výške 10% z ceny ubytovania.

Lost Apartment Old Town Krakow
Lost Apartment Old Town Krakow

Sobota, 19:30: Ak ťa premôže hľad, tak na hlavnom námestí máš toho toľko na výber, že si ani nevyberieš. My sme si zvolili klasický turecký kebab na tanieri s pivečkom hneď oproti nášho baráku, ale neodporúčam. Mäso bolo takmer surové, až ma naplo.

Nočný život v Krakowe
Sobota, 22:00: Po zdegustovaní kvalitnej Absolut vodky na apartmáne, sme sa vydali do ulíc zistiť, aký nočný život ponúka Krakov. Po pár minutách nás zvábil lanarič stojaci na ulici do neštandartného podniku. V pláne bolo sadnúť si na drink a nakoniec nás zlákali do strip baru, kde zaplatíme 14 euro a môžeme piť do nemoty. Dlho nás nepresviedčali 🙂 Vošli sme dnu, milá staršia pani nás usadila, vybrali si z ponuky nápojov a prisadli k nám tri slečny. Mali chuť poklebetiť, tak sme sa slečnám povenovali a medzitým podegustovali drinčíky. Po hodine klábosenia, či im nekúpime drink, no keď som zbadal cenník , tak by ma to vyšlo viac, ako vstupné pre všetkých troch 🙂 Slušne sme sa rozlúčili a pokračovali ďalej. Ak, by ťa zaujímal názov podniku, tak pravdepodobne “Sapphire Gentlemen’s Club”, iba pre info – slečny boli luxusne drahé.
Hlavné námestie v Krakowe
Hlavné námestie v Krakowe

Sobota, 23:00: Po pár metroch ďalej sa nachádzal podnik, kde to poriadne žilo a podľa tripadvisoru má klub “Pod Jaszczurami” celkom slušné hodnotenie. Zvyknú sa tam konať aj karaoke večery, koncerty a diskotéky na ktorej sme sa vybláznili do rána bieleho.

Nedeľa, 10:00: Ráno sme sa vysťahovali z apartmánu a rozhodli sme sa pochodiť nejaké pamiatky. V krakove sa celkovo nachádza vyše 6 tisíc historických objektov, ale nato by nebolo dostatok času. Pochodili sme iba časť starého mesta, ktorý obkolesuje park Planty v tvare bývalých mestkých hradieb.

Čo môžeš vidieť v Krakove v časti staré mesto

–          Hlavné námestie, ktoré je najväčšie stredoveké námestie v Európe, kde nájdeš reštaurácie, bary, obchody, ubytovanie, ale hlavne historické pamiatky s úžasnou architektúrov.

–          Mariánsky kostol je jedným z najstarších pamiatok mesta Krakov a bol vybudovaný na začiatku 13. storočia. Zvonica hrá každú celú hodinu melódiu, ktorá sa nazýva Hejnal. Dovnútra som nenahliadoľ, keďže ma kostoly a katedrály moc neberú.

Hlavné námestie a Mariánsky kostol

–          Sukiennice je historická tržnica, ktorá bola kedysi hlavným centrum medzinárodného obchodu a stojí priamo na hlavnom námestí. Dovnútra sme nenahliadli.

Historická tržnica Sukiennice
Historická tržnica Sukiennice

–          Floriánska brána je posledná z ôsmich brán postavených v stredoveku. Jeho veža je vysoká 33,5m a je významným orientačným bodom v starom meste. Je začiatkom tzv. královskej cesty, ktorá viedla cez hlavné námestie k Wawelskému zámku, ktorá bola súčasťou jantárovej cesty spájajúce baltské pobrežie s juhom Európy.

–          Barbakán je brána mestského opevnenia a jedna z mála zachovaných častí zložitých mestských opevnení Krakova. Bola postavená v roku 1498 a slúžila ako obranná veža siete opevneni okolo mesta.

Barbakán v Krakowe
Brána mestského opevnenia Barbakán

–          Wawelský zámok, ktoré je srdcom mesta Krakov a bývalé sidlo poľkych kráľov týčiacich sa nad Vislov. Bohužial sme nestihli pozrieť, ale aspoň mám dôvod sa tam v budúcnosti vrátiť.

Nedeľa, 13:00: Pred odchodom sme sa chceli poriadne najesť, tak sme našli fajnovú all can you eat reštauráciu „Restauracja & Pub Grodzka6“, kde nezaplatíš napríklad 6 euro a môžeš si naberať do prasknutia, ale platíš za váhu. Napríklad za 100g jedla zaplatíš 3,99 zlotých, čo je v prepočte približne 1 euro. Ja sa osobne najradšej stravujem v takýchto reštauráciách, kde si môžem nabrať z každého rožku trošku.

Nedeľa, 14:30: Vyrazili sme na cestu domov a večer okolo siedmej hodiny som sedel doma s krásnymi zážitkami.

Krakow v Poľsku
Ulica v Krakowe

Koľko ma stál celý výlet?

Celkovo som minul 100 euro na jednotlivé položky:

Cesta s dialničnou známkou, ak cestujete traja – 23 euro / osoba

Ubytovanie bez raňajok – 26 euro / noc

Vstupné do Osvienčimu – 11 euro / osoba

Jedlo – 20 euro / osoba

Nočný život – 20 euro / osoba

 TIP 1: Ak, Vám zostal nejaký ten čas navyše, tak môžete zaskočiť do neďalekej soľnej bane Wieliczka. vzdialenej iba pól hodiny cesty z Krakova.

TIP 2: Ak, cestujete iba dvaja, tak môžete využiť aj ubytovanie, ktoré ponúkajú zľavové portály napríklad na dva dni aj s raňajkami do 50 euro. Niekedy aj so zľavami na wellness a podobne.

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák

2 komentáre

Leave a Comment