LIFESTYLE

GRAPE FESTIVAL: 15 dôležitých tipov pri balení sa na festival

Grape 2018

Festival bol v roku 2014 zaradený medzi Top 10 najlepších malých európskych festivalov s kapacitou 15 000 návštevníkov a posledné roky sú kapacity vypredávané s návštevnosťou 20 000 ľudí. Na základe vlastných skúseností prikladám 15 dôležitých tipov, na ktoré netreba zabudnúť pri balení sa.

Grape festival 2018

13 dôležitých tipov čo si určite zbaliť na festival

 1. Dôležitejšou súčasťou festivalu je určite stan, ak neplánuješ spať pod holým nebom. V ponuke festivalu je aj obmedzené množstvo postavených stanov v stanovom mestečku s možnosťou rezervácie za určitý poplatok. Podaktorý adepti využívajú aj menej pohodlnú možnosť, spánok v aute na parkovisku.

 2. Keď sa ráno nechceš zobudiť polámaný, tak ti odporúčam pribaliť karimatku a rovno dvakrát, alebo použiť nafukovačku, ktorá je najlepšou voľbou. V auguste bývajú noci chladné a posledné roky väčšinou po daždi, takže nezabudni na spacák, ktorý príjemne zahreje.

 3. Spacák mi nahradila deka, keďže spacák nemám, ale zvládol by som kľudne aj kombináciu oboch možností. Určite nezabudni pribaliť aj mikinu. 

Stanové mestečko na Grape
Úsmev, ak splníš prvé tri body 🙂
 1. Dva roky po sebe ma chytila na festivale riadna búrka a keď neplánuješ presedieť, alebo prespať celý festival, tak si pre istotu pribaľ jednorázový prší plášť, ktorý kúpiš za 5 euro, napríklad v Exisporte. Rovnako nezabudni ani na gumáky, ak nechceš ráno čistiť zablatené, alebo sušiť premočené tenisky. Väčšiu časť areálu festivalu tvorí trávnatá plocha, ale v prípade dažďa môžeš na úkryt využiť stany so stejdžom, kde sa aspoň zabavíš na muziku.

Grape festival
Búrka sa pomali blíži...

5. Ak, veľa fotíš napríklad mobilom, tak si určite zakúp externú nabíjačku „powerbanku“, ktorá ti umožní niekoľko plných nabití mobilného telefónu. Ja vlastním powerbanku ADATA s kapacitou 20 000 mAh s ktorou som nadmieru spokojný.

6. Na udržanie čistého a voňavého teľa pribaľ drogériu v podobe sprchového gélu a zubnej kefky s pastou. K dispozícii sú sprchy na ktoré si v doobedných hodinách chvíľu počkáš v rade. Nezabudni ani na toaletný papier, ktorého nikdy nie je dostatok.  

 1. Cez deň som zatiaľ vychytal slnečné a horúce počasie, takže opaľovací krém musí byť súčasťou batožiny. V prípade, ak zabudneš krém doma, tak používaj slamený klobúk alebo šiltovku. Ak máš hlavu úplne deravú a zabudol si aj klobúk so šiltovkou, tak sa netráp, stále máš iné prednosti.  

 2. Slnko, nedostatok nealkoholických nápojov a ťažké rána po prebdenej noci spôsobujú bolesti hlavy, na ktorú ti určite padnú vhod nejaké tabletky na bolesť.

Slnečno, miestami oblačno...
 1. Každý rok sa festival nesie v inom štýle, ktoré vyžaduje tematické oblečenie. Nie je to povinné, ale prečo nedodržať túto skvelú tradíciu. Posledný rok sa niesol v štýle kúpeľov, takže prevládali župany, plavky, žabky, turbany na hlave, ale aj biele plachty v štýle starého Ríma.

Župany
Tematické oblečenie
 1. Vlastný alkohol nosiť na festival je zakázané, ale popravde, kto to dodržuje? Na prepašovanie alkoholických nápojov existuje niekoľko vychytávok a mojimi najobľúbenejšími sú schovať plastovú fľašku medzi oblečenie, do gumákov preliate v mikroténovom vrecku, za opaskom a zamaskovať mikinou a modliť sa, aby kontrola pri vstupe neprehľadávala. Mňa zatiaľ neprehľadávali ani raz, ale odporúčam mať preliaty alkohol aspoň v plastovej fľaške. Sklenené fľašky nie sú na festivale povolené.

TIP: Pri kúpe piva dostaneš plastový pohár za poplatok 2 eurá, ktorý je pri každej kúpe piva vratný. Na konci festivalu ho buď vráť a dostaneš poplatok naspäť, alebo si ho ponechaj ako suvenír.

 1. Na festivale sa nachádza bankomat s možnosťou výberu hotovosti, ale pre krajné prípady odporúčam mať pri sebe menšiu finančnú hotovosť.

 2. Vstupenku nezabudni doma a pokiaľ ju máš v elektronickej forme, tak nezabudni na mobil, inak v opačnom prípade môžeš utekať domov a je jedno či si z východného Slovenska, alebo si prišiel zo zahraničia. Preto preferujem vstupenky v elektronickej forme.

TIP: Z vlastných skúseností odporúčam zakúpiť vstupenku aspoň dva mesiace dopredu, alebo najlepšie v predpredaji, kedy je cena vstupenky prijateľnejšia. V opačnom prípade sa môže stať, že vstupenky budú vypredané, alebo sa budeš stresovať zháňaním v deň festivalu, ak vôbec natrafíš na osobu, ktorá ponúka svoj lístok napredaj. 

 1. V poslednom rade pre maximálny pôžitok z festivalu nezabudni doma dobrú a pozitívnu náladu nabitú na maximum.

Festival 2018
Bláznivé Dory 🙂

2 dôležité tipy čo si určite nezabaliť na festival

 1. Pagáče od babičky, štrúdľu od maminky a slaninu od otca nechaj doma, veď na festivale nájdeš desiatky stánkov s rýchlym občerstvením, ktoré ponúkajú rôzne špeciality od výmyslu sveta. Takže sa báť nemusíš a určite tu nájdeš svojho obľúbeného kutila, či s ponukou vegetariánskej stravy, grilovaných špecialít, dezertov a sladkých maškrtiek, burgerov, slovenských dobrôt alebo dokonca orientálnej stravy s chuťou Ázie.

 2. Pred odchodom z festivalu sa pri východe nachádza stánok, kde môžete otestovať hladinu alkoholu v krvi, takže z domu nepotrebujete žiadny dreger, ak Vám teda neprekáža čakať v rade, ktorý môže byť v posledný deň mierne dlhší. Pred dvoma rokmi som musel ešte po fúkaní čakať ďalšie dve hodiny, kým som mohol sadnúť za volant, takže to moc posledný deň neprežente (viď. ilustračný obrázok nižšie).

Koľko stojí festival?

Nikdy ma nestál festival viac ako 150 euro, kde je zahrnutá vstupenka, strava, alkohol a cesta autom.  Záleží to aj od toho koľko piva zvládneš vypiť.

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment