BulharskoChorvátskoEurópa

Makarská riviéra alebo Slnečné pobrežie?

Makárska riviéra & Slnečné pobrežie

Chorvátsko alebo Bulharsko? Makarská riviéra alebo Slnečné pobrežie? Rozhodol som sa porovnať tieto dve obľúbené destinácie slovenských dovolenkárov. Poďme teda nato!

UBYTOVANIE

MAKARSKÁ RIVIÉRA

Moja úplne prvá dovolenka pri mori s dvoma kamarátmi nás zaviedla do Chorvátska na Makarskú riviéru, ktorú sme si zvolili z dôvodu rušnejšieho nočného života. Bol mesiac august a vybrali sme sa úplne na blind, čo by som v súčasnosti pravdepodobne neriskol z dôvodu zvýšeného turistického ruchu. Po približne 10 hodinovej nočnej ceste autom sme dorazili do cieľa. Hľadať ubytovanie v našom prípade nebol problém, keďže sa nám stal menší incident, kde nám pani taxikárka odtrhla spätné zrkadlo a zhodou náhod nám ponúkla ubytovanie u jej svokry, ktoré bolo asi 10 minút chôdze na pláž. Cena ubytovania za noc nás vyšla 17 euro po zjednaní z 20 euro. Kdo hľadá nájde aj lacnejšie, alebo ani hľadať nemusí a nájde si ho to samo. Napríklad na pláži nám o pár dní ponúkali za 15 euro na noc aj s klimatizovanou izbou.

Apartmán na Makarskej riviére
Ubytovanie na Makarskej riviére
SLNEČNÉ POBREŽIE

Druhá dovolenka v rovnakej zostave nás tentoraz zaviedla do Bulharska na Slnečné pobrežie, ktorá bola bohatšia na nočný život. Zvolili sme si rovnaký spôsob a to autom na blind. Po takmer 20 hodinovej ceste sme ráno dorazili na miesto a na druhý pokus sme našli 3* hotel Golden Dreams bez stravovania s balkónom a bazénom za približne 12 euro / noc v štvormiestnom apartmáne.

TIP: Ak, si zarezervuješ ubytovanie na bookingu cez tento link, tak dostaneš zľavu vo výške 10% z ceny ubytovania.

Golden Dreams Hotel
Hotel Golden Dreams

STRAVOVANIE

MAKARSKÁ RIVIÉRA

Strava v apartmáne nebola zabezpečená, ale nebolo to ani potrebné, keďže sme mali dostatočné zásoby pašték, sáčkových polievok a samozrejme piva 🙂 Ostatné potraviny sme si zaobstarali v obchode 2 minúty cesty od nás za takmer porovnateľné ceny. Väčšinu času sme sa i tak stravovali cez deň na pláži, večer v reštike a na raňajky sme si ukuchtili niečo podľa chuti. Na pláži sa cez deň dalo najesť za cca 65 kuna / 8,5 eura a ktomu veľkého točáka za 20 kuna / 2,7 eura. Tie ceny sú pomerne rovnaké aj teraz. Večera nás stála možno o niečo viac, ako obed, keďže sme často experimentovali.

Krevety na večeru
SLNEČNÉ POBREŽIE

Po Chorvátsku sme zvolili komfortnejšiu možnosť stravovania sa v reštauráciách bez zbytočných starostí. Bulharsko je pomerne lacnejšie, ako Chorvátsko, takže nie je problém sa stravovať 3x denne a zaplatíte priemere 7 euro za menu a 1 euro za pivečko. Možnosťou je aj priplatiť si v hoteli all inclusive, ale ja osobne preferujem reštaurácie, kde nemusíte dodržiavať termíny podávania pokrmov. Kŕmenie sme poriešili cestou na pláž, na pláži a cestou z pláže. Poprípade sme povečerali v zopár obľúbenejších reštauráciách Slnečného pobrežia. Ceny sa pohybujú približne tak, ako na Slovensku.

Morské potvory v Nessebare
Morské potvorky na obed

NOČNÝ ŽIVOT

MAKARSKÁ RIVIÉRA

Nočný život sa nám nijak extra nepodarilo využiť, ale podľa recenzií si vychvalovali klub s názvom Deep – diskotéka v jaskyni.  Zato sme vyskúšali nočnú diskotéku na lodi, ktorá bola vskutku zaujímavá. Cena sa pohybovala okolo 25 euro. Ale, ak chceš zažiť poriadnu párty v Chorvátsku, tak odporúčam Zrce na ostrove Pag. My sme sa uspokojili degustovaním na teraske s našimi poľskými susedmi. Cez deň odporúčam plážový Buba Beach Bar, kde to celkom žilo a spríjemnilo strávený deň na pláži.

SLNEČNÉ POBREŽIE

Nočný život Slnečného pobrežia je omoho bohatší a na každom kroku sa nachádza buď bar alebo diskotéka, kde ťa lákajú letáčikmi na happy hour, ktorý keď využiješ, tak máš napríklad dva drinky alebo koktaily za cenu jedného. Oplatí sa ich využiť, ale pozor sú časovo obmedzené! Najrušnejšou ulicou bola hlavná promenáda niečo ako pešia zóna plná barov, diskoték, obchodov a reštaurácii. Hneď vedľa nášho hotela sa nachádzal jeden z TOP nočných klubov na Slnečnom pobreží s názvom Grand, takže zaspávanie bolo príjemné 🙂

PLÁŽ A MORE

MAKARSKÁ RIVIÉRA

Teraz asi tá najdôležitejšia časť a to pláž a more. Pláž veľmi pekná no kamenistá, ale nájdu sa aj miesta s menšími kameňmi. Voda priezračná, troška studenšia a občas ten morský ježko, takže odporúčam obuv do vody.

Priezračná voda v Chorvátsku
SLNEČNÉ POBREŽIE

Čierne more pre mňa do súčasnosti najškaredšie more, aké som doteraz navštívil a najväčšie negatívum dovolenky. Voda špinavá, veľa rias a odpadu hlavne v období prílivu a veľké množstvo medúz, takže nie raz som bol poprhlavený. Voda plytká a musel som prejsť aspoň sto metrov, kým som sa dostal do miesta, kde bola voda aspoň po krk. Pripomínalo mi to Balaton, ale špinavší. Plusom bola piesočnatá pláž a dno mora, takže nebola potrebná žiadna obuv. Keby tam dva dni neboli obrovské vlny, tak by som sa nevedel ani poriadne vyšantiť, čo mi nahradilo plávanie, ktoré ma vo vode po pás nebavilo.

Sunny Beach
Tuleň v Bulharsku

TIPY NA VÝLET

MAKARSKÁ RIVIÉRA

Plavba loďou na ostrov Hvar a Brač, kde prvá zastávka bol ostrov Hvar. Na lodi bol zabezpečený obed (ryba, chlieb a šalát) a flaša bieleho vína. Na ostrove Hvar sme mali asi dvojhodinový rozchod na pozretie prístavného mestečka a nákup suvenírov. Odporúčam ochutnať poprípade kúpiť podomácky vyrobený miestny nápoj – sangriu. Druhom zastávkou bol prístav Bol na ostrove Brač, kde sme zakotvili a miestnymi lodnými taxíkmi „water taxi“ za približne 45 minút prepravili na Golden Horn tzv. Zlatni Rat, kde sme sa slnili na krásnej pláži s drobnými kamienkami. Voda bola priezračnejšia a teplejšia, ako na Makarskej.

Ostrov Hvar
Ostrov Hvar
SLNEČNÉ POBREŽIE

Jediný absolvovaný výlet bol do neďalekého historického mestečka Nessebaru, ktorý je jedným z najstarších európskych miest a je zapísaný do zoznamu UNESCO. Okrem typickej zástavbe dvojposchodových drevených domčekov sme si obľúbili aj miestne reštaurácie, kde sme sa zastavili niekoľkokrát kvôli pitnému režimu 🙂 Milovníci šnorchlovania si prídu na svoje, keďže voda okolo mesta je priezračná a s veľkou pravdepodobnosťou natrafíte aj na krabov.

Pláž v Nessebare
Nessebar

ZHRNUTIE

Keby som to mal porovnať a ohodnotiť od 1 do 10, tak by to vyzeralo asi nasledovne:

Ubytovanie: Chorvátsko 5/10 vs Bulharsko 7/10

StravaChorvátsko 6/10 vs Bulharsko 7/10

Nočný život: Chorvátsko 4/10 vs Bulharsko 8/10

Pláž a more: Chorvátsko 7/10 vs Bulharsko 3/10

Tipy na výlety: Chorvátsko 5/10 vs Bulharsko 5/10

Cena: Chorvátsko 6/10 vs Bulharsko 7/10

Bulharsko na 11 nocí ma vyšlo okolo 590 euro bez suvenírov a Chorvátsko na 7 nocí približne 500 euro. Je to len na Vás, či uprednostíte lacnejšiu destináciu s bohatým nočným životom a nie s najlepšími podmienkami na kúpanie, alebo o niečo drahšiu destináciu s krajším morom, ale s menej bohatým nočným životom.

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák

4 komentáre

  • Very nice post. I simply stumbled upon your blog
    and wanted to say that I’ve truly loved surfing around your weblog posts.
    In any case I’ll be subscribing on your feed and I’m hoping you write
    once more very soon!

Leave a Comment