AfrikaMaroko

Maroko a zopár užitočných informácií

7
Nevieš si rady ohľadne správneho výberu obdobia pre návštevu Maroka? Netušíš, ktoré ubytovania sú najvhodnejšie a naopak ktorým sa obľúkom vyhnúť? Premýšlaš ako sa prepraviť z bodu A do bodu B? Nemáš predstavu ohľadom národných špecialít a ich jednotlivých cenách? Tak vitaj! Si na správnom mieste, kde sa dozvieš odpovede na vyššie spomínané otázky. 

Kedy letieť do Maroka?

Essaouira a čajky
Pláž v prímorskom meste Essaouira

Mám pre teba iba 3 rady. Určite aspoň raz v živote v období pre teba najviac vyhovujúcom z hľadiska počasia; v prípade akciovej letenkymimo obdobia Ramadánu.

Keď vydržíš do večera nepiť a nepapať…

V roku 2020 začína Ramadán 24. apríla a končí 23. mája. V tomto období je zvýšená agresivita a nervozita domácich z dôvodu prísneho dodržiavania pôstu od východu slnka až po západ. Mnoho internetových zdrojov uvádza, že v období Ramadánu je väčšina obchodov a reštaurácií zatvorená, ale to nie je pravda. Počas Ramadánu bolo otvorené všetko.

Kalendárny rozpis Ramadánu na nasledujúcich 10 rokov:

 • 2020: 24. Apríl – 23. Máj
 • 2021: 13. Apríl – 12. Máj
 • 2022: 3. Apríl – 2. Máj
 • 2023: 23. Marec – 21. Apríl
 • 2024: 11. Marec – 9. Apríl
 • 2025: 1. Marec – 30. Apríl
 • 2026: 18. Február – 19. Marec
 • 2027: 8. Február – 9. Marec
 • 2028: 28. Január – 26. Február
 • 2029: 16. Január – 14. Február
 • 2030: 6. Január – 4. Február
To je hic, mám upocenú ric…

Obdobie návštevy Maroka je skôr o individualite. Záleží či preferuješ horúce alebo chladnejšie počasie. Cestoval som v máji kedy rosničky uvádzali teplotu okolo 27°C, no realita bola 40°C. Mesiace marec a apríl sú najideálnejšie, ak sa chceš vyhnúť horúčavám.

Kozy
Kozy na stromoch cestou do Essaouira
Letenka za akciovú cenu…

Letenka do Marakéšu s miestenkou vyšla 80 euro cez spoločnosť Laudamotion. Víza nepotrebuješ, ale musíš po prílete a pred odletom vypísať formulár, ktorý slúži na vstup a výstup z krajiny

Nezabudni na vytlačenú palubnú letenku, keďže Maročani neakceptujú mobilnú verziu. Terminál na vytlačenie letenky na letisku nefungoval alebo nás z nejakého neznámeho dôvodu nepustil do systému. Personál odbavenia cestujúcich nám musel vypísať palubnú letenku ručne. Nemusia však byť vždy ochotný pomôcť a preto si letenku radšej vytlač pred príchodom na letisko, ak to situácia umožňuje. 

SIM karta s internetovými dátami a zámena prašulí…

Po pristátí na letisku v Maroku odporúčam zakúpiť SIM kartu s internetovými dátami. Cena 10GB dát v Orange stánku vyšla 10 euro a nespotrebovali sme ani polovicu. SIM kartu si môžem zakúpiť aj v stánku INWI, ale zdalo sa mi to menej výhodné ako Orange. 

Peniaze si zameň na letisku v stánku Global Exchange, keďže platiť kartou je na veľa miestach problém. Aktuálny kurz sa stále mení, ale 1 Euro (EUR) je približne 10 Marockých Dirhamov (MAD).

 

Dopravná situácia v Maroku

Pohorie Atlas
Aj takto môže vyzerať doprava v Maroku. Presnejšie v pohorí Atlas...
Taxi sem a taxi tam…

Na transfer z letiska môžeš využiť taxíky, ktorých je pred letiskom hojne. Cenu je potrebné dohodnúť vopred a niekoľkokrát slovne poistiť. Ani to nemusí byť zárukou, že ťa zoberie až na vopred dohodnuté miesto. V našom prípade nás vyložil 2km pred cieľom a zaúčtoval 15 euro za 5km namiesto dohodnutých 7km. Toto bol prvý aj posledný taxík, ktorý sme využili. Cestou domov sme na letisko využili súkromný hotelový transfer Toyotu Land Cruiser a nie nejakú smradľavú Daciu Logan z čias Aladina. 

Najlacnejšia preprava je pešibus…

Počas celého pobytu v Marakéši sme sa prepravovali peši podľa GPS navigácie, ktorá bola celkom presná a veľmi nápomocná. Neviem si predstaviť bez nej existovať aj keď niektoré zašité ubytovania nenašlo. Počas chôdze je potrebné kráčať na pravej strane cesty a byť ostražitý. Autá, skútristi aj cyklisti jazdia ako retardi a nie raz ma takmer sprešovali na prechode pre chodcov, semaforoch počas zelenej a v úzkych uličkách Mediny.

Prenajať si auto? Klobúl dolu…

Požičať si auto na jazdu po Marakéši neodporúčam ani skúsenejším šoférom. Využiť ho môžeš jedine na spoznávacie výlety mimo mesta, keď sa pravdaže vymotáš z chaotickej premávky. Mimo mesta šoférovať nie je problém. Prenájom auta sa pohybuje od 25 euro na deň a cena benzínu je asi 80 centov na liter.

Voľba prepravy na fakultatívne výlety je uhol pohľadu…

Na fakultatívne výlety je najlepšou možnosťou využiť autobusy alebo vlaky namiesto cestovných spoločností. Výnimkou je výlet do Saharskej púšte, kde si neviem predstaviť cestovať iným spôsobom než cestovnou spoločnosťou. Verejnou dopravou máš možnosť naplánovať si vlastnú trasu bez obmedzení. Lístky na klimatizovaný autobus si môžeš kúpiť priamo v stánku autobusovej spoločnosti. Najlepšími spoločnosťami sú Supratours alebo CTM za prijateľné ceny.

Ubytovanie v Maroku

Marakéš
Jedáleň v Riade Villa Almeria Hotel & Spa

Marocké ubytovania sú skvosty medzi ubytovaniami a odporúčam ich počas pobytu vyskúšať viacero. V mojom prípade poslúžil Marakéš ako základňa na prespanie, kde sme sa každý večer vracali z fakultatívneho výletu do nového ubytovania. Zaujímavá kombinácia môže byť zvoliť prílet v Marakéši, pocestovať po rôznych mestách Maroka a odletieť domov napríklad z letiska v Rabate, Cassablance alebo Agadire. V tomto prípade máš možnosť každý deň vyskúšať ubytovanie v inom meste.

Riady sú skvelá možnosť, ak zvolíš ten správny…

V Marakéši sme zvolili ubytovanie v Riadoch, čo je vlastne väčšinou niekoľko poschodové ubytovanie, kde sú izby smerované z vnútornej strany a otvárajú sa do centrálneho priestoru átria. Centrálny priestor je tvorený nádvorím s fontánou, bazénom alebo záhradkou s pomarančovníkmi alebo cintronovníkmi.

Marrakesh
Nádvorie v Riade Villa Almeria Hotel & Spa

V časti Medina, ktorá je najrušnejšia sa nachádza 90% všetkých Riadov v Marakéši. Odporúčam ich zvoliť čo najbližšie k hlavným cestným ťahom a blízko turistických atrakcií. V opačnom prípade môže hroziť, že budeš brázdiť ulice bez turistov a domáci ťa budú zo svojej štvrte posielať preč alebo divno zazerať. Po oznámení, že bývaš v neďalekom Riade sa väčšinou napätá situácia upokojí. Podobným šlamastikám sa ale môžeš vyhnúť ubytovaním v hoteloch mimo Mediny, kde je prostredie mimo rezortov krajšie, kľudnejšie a určite bezpečnejšie. 

TIP: Ubytovanie si môžeš zarezervovať na bookingu a zároveň využiť môj zľavový kód, kde získaš 10% zľavu z nákupu.

Štyri odskúšané Riady hodnotené od najlepšieho po najhorší…

Jeden z mála Riadov, ktorý sa nachádza mimo Mediny v turisticky frekventovanej časti mesta. Úroveň ubytovania zodpovedala hodnoteniu 8.9 boda s anglicky hovoriacim personálom. Na streche sa nachádzal bazén s možnosťou kúpania do ôsmej večer. Jedinou nevýhodou bola kúpeľňa s westernovými dverami, takže si zamilované páry môžu užiť romantiku pri sraní.

Marakéš
Raňajky

Chutné palacinky, bábovka s džemom, káva a mätový čaj boli jedny z mála raňajok, ktoré sme v Riadoch stihli. Väčšina Riadov servíruje raňajky až od ôsmej hodiny a kvôli fakultatívnym výletom začínajúcich o pól ôsmej sa nedali stihnúť. V niektorých Riadoch sa ponúkli urobiť raňajky skôr, ale nejak im to ani raz nevydalo. Cena ubytovania pre tri osoby vyšla 80 euro a osobne hodnotím Riad na 4,5* z 5*. Rozbitá batéria v sprche bola grátis.

Najlepšia lokalita medzi Riadmi. Nachádzala sa priamo na frekventovanej ulici s reštauráciami v blízkosti. Úroveň ubytovania zodpovedala hodnoteniu 8.4 boda s milým viac menej francúzsky hovoriacim personálom. Izba luxusnejšia ako v predošlom Riade, ale raňajky servírované na streche boli menej výdatné. Po príchode nás tradične pohostili mätovým čajom, ktorý sme v predošlých ubytovaniach odmietli. Lakomí Slováci netušili, že je to zdarma. Cena pre troch vyšla na 68 euro a dávam taktiež 4,5* z 5*.

Riad Zen House bol o niečo skromnejší ako predošlé dva Riady. Nachádzal sa pomerne blízko Riadu Salma de Groot, ale viac ukrytý v úzkych uličkách Mediny. Prvý krát sa stalo, že sme opustili Riad za tmy a vydali sa do nočných ulíc Marakéšu v spoločnosti mladých Rusiek. Marakéš sa im zdal nebezpečnejší, ako mestá doposiaľ navštívené. Mne naopak pripadal Marakéš v noci kľudnejší a bezpečnejší. Ohľadne skorších raňajok bola uzavretá dohoda s domácim, ktorú nedodržal a opúšťame Riad hladný. Aspoňže vybavil o šiestej ráno transfer na letisko. Cena ubytovania vyšla pre troch 49 euro a hodnotím na 3,5* z 5*. Personál anglicky hovoriaci. 

Prvý búknutý Riad a zároveň najhoršie hodnotený sa nachádzal mimo turistickej štvrti v stratených uličkách Mediny. Modlili sme sa, aby nasledovné Riady ležali v lepšej lokalite. Ubytovanie najskromnejšie aj najlacnejšie. Pre tri osoby vyšla noc na 41 euro. V blízkosti sa nenachádzala žiadna reštaurácia a večeru v Riade nebolo možné dorezervovať dodatočne. Raňajky sme si vybavili o 7 ráno kvôli odchodu na výlet, no kuchárovi sa lenilo zavčasu si privstať. Domáca milá a iba francúzsky hovoriaca. Ubytovanie hodnotím na 2* z 5* a neodporúčam hlavne kvôli lokalite.

Stravovanie v Maroku

Marakéš
Ukážkový jedálny lístok v reštaurácii Andalous v Marakéši

V Maroku nie je jedálníček príliš bohatý na rozmanitosť jedál. Všade v reštaurácii je väčšinou v ponuke Tažín a kuskus pripravovaný na niekoľko spôsobov, rôzne druhy mäsa na špajdli zvané Brochette, polievka Harira a zopár druhov predkrmov. Ostatné jedlá sú medzinárodného charakteru, ako napríklad pizza, cestoviny, šaláty, hamburgery, panini a palacinky. Jedlo bolo chuťovo všade dobré, ale nijak ma extra neohúrilo. Občas som mal obavy, či sa mäso servírované na stôl predtým nepieklo celý deň na 40 stupňovom slnku.

Tradičné národné špeciality Marockej kuchyne:
Tažín 

Je najznámejším aj najcharakteristickejším jedlom celého Maroka a je pripravované v tradičnej hlinenej nádobe. Spôsob prípravy je pomalé ohrievanie nádoby a následné dusenie surovín. Môže byť pripravený na niekoľko spôsobov, ale základ väčšinou tvorí zelenina, zemiak, mäso podľa výberu (hovädzie, jahňacie, kuracie) a hlavne zmes korení Ras el Hanout. Cena Tažínu sa pohybovala od 3 do 12 euro podľa druhu a reštaurácie. Priemer je okolo 5 až 6 euro, ak nepapáš v nóbl reštike.

Kuskus

Je sparená do guličiek tvarovaná krupica z pšenice, jačmeňa alebo prosa. Nevarí sa, ale zalieva vriacou vodou. Taktiež je pripravovaný s podobným základom ako Tažín a s použitím rovnakej zmesi korení. Pre ostrejšiu chuť sa použije Harissa. Cena sa pohybuje od 3 do 10 euro, taktiež záleží od druhu a reštiky. Vegetariánsky kúpiš od 3 eur.

Marakéš
Kuskus v reštaurácii Chez Kamal et Brahim v Marakéši
Harira

Je tradična Marocká cícerová polievka servírovaná hlavne počas Ramadánu. V posledných rokoch to už moc neplatí. Ochutnal som ju na Sahare počas prenocovania v berberskom tábore a nebola ničím zaujímavá. Hariru bežne kúpiš za 2,5 až 3 eurá.

Brochette alebo Skewers

Pod svojimi názvami ukrývajú klasický kebab s tým rozdielom, že mäso je napichnuté na špadli alebo ihlici a grilované na ohni alebo drevenom uhlí. Na tomto jedle sa nedá nič pokaziť a chutil mi všade dobre. Kúpiš ho za 5 až 7 euro

Harissa

Druh ostrej koreňovej zmesi podobná indickej sambale. Používa sa do všetkých jedál, kde sa dá použiť chilli. Prvý krát som ho ochutnal v reštaurácii ako predjedlo a druhý krát som ho kúpil na ulici s olivami a Marockým chlebom. Večera pre troch z ktorej by sa najedli kľudne aj piati vyšla na krásnych 10 euro aj s troma litrovými džúsmi a Marockými sladkosťami.

Chlieb Khobz

Arabský plochý chlieb, ktorý Maročania konzumujú hádam ku všetkému. Vieš ho kúpiť bárs kde na ulici u pouličnej predavačky. Cena v reštike sa pohybuje okolo 1 eura.

Chebakia

Sladký koláč pripravovaný z medu a sezamových semienok. Patrí medzi jeden z typických národných koláčov. Krémeš to nebol, ale zjesť sa dal.

Neboj sa stravovať v menších pouličných reštikách. Jedlo tu nájdeš rovnako chutné a oveľa lacnejšie než v dobre hodnotenej reštaurácii z tripadvisoru. Dávaj ale bacha, aby ťa nepotiahli na účte. Nás odrbali o 50 dirhamov a ešte sme im nechali díško 40 dirhamov.  

Priemerné ceny ostatných jedál a nápojov:
 • Denné menu – 60-120dh / 6-12 euro
 • Palacinky – 30dh / 3 eurá
 • Panini – 35-50dh / 3,5-5 euro
 • Pizza – 35-70dh / 3,5-7 euro
 • Cestoviny – 35-60dh / 3,5-6 euro
 • Šaláty – 45-60dh / 4,5-6 euro
 • Sandwich – 35-50dh / 3,5 -5 euro
 • Burger – 23-60dh / 2,3-6 euro
 • Tacos – 35dh / 3,5 eura
 • Omeleta – 20-30dh / 2-3 eurá
 • Ryba – 35-60dh / 3,5-6 euro
 • Predjedlo – 10-15dh / 1-1,5 eura
 • Kopček zmrzliny – 15dh / 1,5 eura
 • Mätový čaj – 14dh / 1,4 eura
 • Káva – 15-18dh / 1,5-1,8 eura
 • Minerálka 1/5L – 15-20dh / 1,5-2 eura
 • Džús – 5-26dh / 0,5-2,6 eura

Alkohol a cigarety

Ramadán na vlastnej koži! Ani kvapka alkoholu počas celých piatich dní. Vraj je ho možné zohnať v Liquor store, Cave a Carrefour, ale osobne odskúšané nemám. Predávať sa nesmú s potravinami a tak to supermarkety riešia s oddeleným obchodom alebo miestnosťou pričom v piatok je zákaz predaja. V hotelových rezortoch tento šialený systém neplatí a rovnako ho zakúpiš aj v niektorých luxusnejších reštauráciách, ale veľmi draho. 

 Cigarety som kúpil v pohode za približne 2,5 eura. 

Ak ťa zaujímajú ďalšie informácie napríklad o mentalite Marockých obyvateľov, tak si prečítaj článok “9 dôvodov prečo sa mi Marakéš nepáčil“. 

 

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment