AustráliaNew South Wales

Morisset Park aneb kenguri vo voľnej prírode

Australia
Byť v Austrálii a nevidieť kenguru mimo chladiarenského boxu v markete v podobe šťavnatých steakov je, ako byť v Egypte a nevidieť pyramídy. Bohužiaľ chyba z pred pár rokov, ktorá sa už nikdy nezopakuje. V Morisset Parku vzdialeného iba 2 hodiny cesty zo Sydney môžeš nielenže stretnúť živé, čerstvé a divoké kenguri, ale rovno si dať s nimi aj suprovú selfie! 

Ako sa dostať do Morisset parku?

Prvým krokom je samozrejme disponovať automobilom. Ak nedisponuješ, tak nezúfaj. Za veľmi slušný peňáz si vieš prenajať veľmi skromné auto, ako som spomínal v predošlom článku o Port Stephens, napríklad zo stránky Car Next Door

Po splnení prvého kroku je čas vyraziť na cestu napojením sa na diaľnicu M1, ktorá vedie zo Sydney takmer až k cieľu. Necelých 8 kilometrov pred cieľom zíď z diaľnice M1 na cestu B53 smerujúcu do Newcastle. Potom z cesty B53 odboč na Fishery Point Rv a drž sa stále v pravo až kým neodbočíš na Silky Oak Drive vedúcu k mostu s bránou k Morisset Hospital. Vitaj! Zaparkuj auto pred bránou a lov môže začať. 

Morisset Park
Parkovisko pred bránou nemocnice so španielskymi turistami

Dôležitá informácia !

Do areálu nemocnice sa od roku 2018 už nedostaneš, keďže nemocnica zavrela svoje brány kvôli niekoľkým incidentom spôsobených kengurami a došlo taktiež k niekoľkým zraneniam alebo úmrtí kengúr spôsobených ľuďmi. Takže na obedík v piknik zóne môžeš rovno zabudnúť. 

Psychiatrická nemocnica je zameraná na duševne chorých ľudí, kde uzatvorenie brán areálu nakoniec vôbec neznie ako úplne špatný nápad. 

Kde po príchode naraziť na kengury?

Prvé kengury môžeš zahliadnuť už po príchode na parkovisko pred bránou nemocničného areálu, no ráno okolo deviatej tam nebola ani jedna. Tak sme sa ich teda vydali hľadať netušiac, kde ich môžeme presne nájsť. 

Morisset Park
Hľadanie kengúr sme započali v lese hneď popri rieke

Vedel si že?

Existujú rôzne druhy kengúr, ako červená kengura, východná sivá, západná sivá, antilopínska kengura, stromová kengura, obyčajný Wallaroo, čierny Wallaroo atď. V našich končinách sa väčšinou vyskytuje západná sivá kengura a okrem Austrálie môžeš naraziť na zopár druhov kengúr aj v Novej Guinei. 

Z parkoviska sme sa vydali popri rieke smerom do lesa a asi po niekoľkých metroch stretávame prvé klokany, no bohužiaľ príliš nefotogenické. Z dôvodu bezpečnosti pokračuje a dostávame sa na cestu Silky Oak Drive skade sme prišli k nemocnici. 

Morisset Park
Prvé kengury, ktoré sme stretli lesnou prechádzkou

Tip: Nechce sa ti ich hľadať po parku? Sadni si na parkovisku na kameň, zapál cígo, zhltni nejaké snacky a pravdepodobne kengura za tebou príde aj sama. A to nemusíš vyraziť ani skoro ráno, lebo okolo obeda sme ich na parkovisku stretli niekoľko. Oni už vedia kedy je ten správny čas na baštu od turistov. Ale bacha! Poobede viac turistov ala ombré, ktorí sa ti hlúpo pchali do záberu. 

Morriset Park
Poľná cesta na ktorú odbočíš zo Silky Oak Drive

Keby si sa vydal z parkoviska nemocnice zopár metrov smerom skade si prišiel autom po Silky Oak Drive, tak po ľavej ruke uvidíš takúto poľnú cestu. Je to veľmi pekná prechádzka po Austrálskej prírode, kde môžeš taktiež naraziť na klokany. 

Morisset Park
Príroda, ktorá stojí za návštevu.

Vedel si že?

Klokany dokážu doskočiť až do diaľky 13,5 metra a vyskočiť do trojnásobku ich výšky , avšak nedokážu chodiť ani cúvať. Smer si regulujú silným chvostom a ich veľmi silné nohy dokážu byť veľmi nebezpečné. 

Morisset Park
Najfotogenickejšia a najpažravejšia kengura v Morisset parku ktorú sme stretli

Prechádzkou po parku sme narazili na Šaňa. Našu prvú stredne veľkú fotogenickú a veľmi pažravú kenguru, ktorá sa nás vôbec nebála narozdiel od o niečo menších kengúr navôkol. Však je chutný? 🙂

Morisset Park
Selfie so Šaňom

Čo papajú kengury?

Väčšinou sa klokani kŕmia trávou, ale to im budeš asi zbytočne ponúkať. Tak sme im teda podľa starých legiend priniesli mrkvu a banán, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že banány obľubujú určite viac. Na mrkvu ma občas ignorovali, ako keď vytasím päť eurovku v strip bare.

Morisset Park
Vábenie Šaniho kamaráta na banán

Upozornenie !

Kŕmite kengury iba na vlastnú zodpovednosť! Najedené kengury môžu byť agresívne a nebezpečné. Toto bol hlavný dôvod prečo zavreli nemocničný areál pre verejnosť, kde došlo k niekoľkým zraneniam. Takže buďte opatrní!

Kengura
Najedený Šani nám odcupital do křoví a odpadol

Vedel si že?

Priemerná životnosť kengúr vo voľnej prírode je okolo 6 rokov a v zajatí niečo cez 20 rokov. Väčšina jedincov však nedosahuje dospelosti vo voľnej prírode. 

Morisset Park
Skupinka kengúr čakajúc pri parkovisku po návrate z prechádzky
Morisset Park
Príroda v Morisset Parku vyzerá úplne úžasne

Upozornenie !

Bacha na kliešťakov! Traja zo štyroch cestovateľov si večer našli kliešťa na tele. Či z trávy, kde sme sa válali kvôli fotkám alebo od kengúr ktorých sme hladkali, to už nezistíme. 

VIDEO: Prejedený Šani, ktorý odcupital do kríkov nás už úplne ignoroval potom, ako zbaštil minimálne 20 banánov a kilo mrkvy. Po 15 minútach snaženia sa o selfie ho na nohy znova postavil iba banán, ktorý som vytasil z batoha. Oči sa mu zaligotali v žiare reflektorov a Šani opäť ožil…

Neskorý obed a kŕmenie pelikánov v Central Coast

Cestou domov sa môžeš zastaviť v oblasti nazývanej Central Coast, ktorá je vzdialená iba 40 kilometrov od Morisset parku. Každodenne sa tu o 15:30 koná kŕmenie pelikánov “The Pelican Feed”, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie centrálneho pobrežia. Alebo si tu môžeš iba jednoducho pripraviť obed a vychutnať výhľad na opäť ďalšie úžasné miesto Austrálie. 

Central Coast
Obedík a pivenko na pláži v Central Coast. Okoloidúci nám závideli...

Ale bacha! Pivo by si na verejnosti v Austrálii piť nemal. 

Central Coast
Tadááá...
Central Coast
Pelikáni a čajki na pláži v Central Coast
Central Coast
Západ slnka a rybár

Páčil sa ti článok? Ak áno, tak ťa poprosím o lajk alebo komentár. 

Zaujímajú ťa aj iné články z Austrálie? Ak áno prečítaj si článok “Port Stephens: Tip na jednodňový výlet zo Sydney” na linku TU

Galéria obrázkov:

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment