AfrikaÁziaEgyptTuniskoTurecko

Obľúbené destinácie Slovákov: Egypt, Tunisko a Turecko

Egypt - Abu Soma

Rozhodol som sa porovnať tri dovolenkové destinácie, ktoré patria medzi jedny z najobľúbenejších pre slovenských dovolenkárov. Okrem Chorvátska, Bulharska, Grécka, Talianska a Španielska sú obľubené krajiny, ako Egypt, Tunisko a Turecko. Patria medzi najbližšie dovolenkové destinácie mimo hraníc krajín Európy.

Obľúbené destinácie Slovákov

Arabské krajiny Egypt, Tunisko a euroázijskú krajinu Turecko som navštívil cez cestovné kancelárie s all-inclusive formou stravovania. V mojom prvom článku Ja, bloger som spomenul, ako ma prejedanie sa v hoteli prestalo baviť. Dovolenka v Turecku bola mojou poslednou dovolenkou štýlu “eat all day, all night”. Prečo ma to prestalo baviť? 

Proste byť odkázaný na stravovanie sa trikrát denne v hoteli mi zabránilo navštíviť miesta mimo hotela a spraviť si celodenný výlet. Možno si niekto povie, veď je to totálna hlúposť, ale môj mozog bol tak nastavený. Nedovolil mi vynechať jedlo, ktoré som si zaplatil a ešte ktomu trikrát? No bože chráň 🙂 Z druhej strany nevyužiť all-inclusive v týchto krajinách má aj svoje nevýhody. Dá sa zvoliť možnosť bez stravovania alebo polpenzia, ale stravovať sa mimo hotela a vynechať, tak bohatú kuchyňu, ktoré ponúkajú tieto krajiny je na škodu. Vyskúšal som all-inclusive aj na Kréte, ktorá mala chutnú, ale nie tak bohatú kuchyňu. Veľa záleží aj od počtu hviezdičiek hotela. Poďme si teda rozobrať jednotlivé krajiny. O Kréte a tipoch na výlety sa môžeš dočítať v článku na tomto linku

Egypt

„Načúvaj svojmu presvedčeniu, aj keď sa rozumu zdajú dôvody nezmyselné.“ Egyptské príslovie.

Starobylá ríša s najstaršou civilizáciou ponúka okrem bohatej kultúry, krásnych stavieb aj kvalitné služby a krásne pláže pre dovolenkárov z celého sveta. Za svoju destináciu som si zvolil letovisko Abu Soma vzdialené 45km od letiska v Hurgade s ubytovaním v 5* hoteli Imperial Shams Abu Soma. Hotel ponúkal veľmi bohaté a kvalitné služby. 

TIP: Ak, si zarezervuješ ubytovanie na bookingu cez tento link, tak dostaneš zľavu vo výške 10% z ceny ubytovania.

Hotel Imperial Shams Abu Soma v Egypte
Hotel Imperial Shams Abu Soma

Veľkým prínosom hotela bol menší koralový útes pár metrov od pláže. Ak, by ste chceli vidieť naživo Nema, perutýna ohnivého z filmu Deuce Bigalow, raju alebo krabov, tak Červené more je pre Vás to správne miesto. Koralový útes pred hotelom Vám to určite umožní, ale treba si dávať pozor na jedovatého perutýna ohnivého. V prípade, ak Váš hotel nedisponuje koralovým útesom, tak väčšina hotelov ponúka výlety spojené so šnorchlovaním. Šnorchluje sa na oveľa väčších útesoch so zastávkou na piesočnatom ostrove Tubia s krásnym morom navôkol. Počas výletu Vám na ľodi zabezpečia obed, ale odporúčam pribaliť si vodu. 

Piesočnatý ostrov Tubia
Piesočnatý ostrov Tubia

Hoteli ponúkajú aj rôzne výlety. Napríklad k pyramídam, do Luxoru, Káhire, na safari na motorkách alebo džípoch, ale tieto výlety som neskúsil z obáv faraónovej pomsty 🙂 Takže odporúčam sa vyvarovať ich vode a užívať iba balenú vodu. Vo väčšine prípadoch faraón i tak zaútočí, lebo z ich vody sa varia obedy, umýva riad, vyrába ľad do nápojov a podobne. Taktiež aj koreniny používané na ochutenie jedál Vám nemusia spraviť dobre, keďže náš organizmus nie je zvyknutý. 

Zhrnutie

Celý výlet ma vyšiel na približne 450 euro na 12 dní. Egypt je veľmi lacný a v obchodoch treba suveníry zjednávať a nakúpite pomerne lacno. Mne sa napríklad podarilo vyčendžovať dvojeurovú šiltovku za semená rastliny, z ktorej sa vyrába papyrus. Ale bohužial zatiaľ stále čakám na úrodu 🙂 Osobne hotel s piatimi hviezdičkami odporúčam a určite by som sa raz do tejto krásnej krajiny chcel vrátiť a pozrieť ju aj z historického hľadiska. Destináciu hodnotím na 9 z 10 bodov, kvôli faraónovej pomste.

Východ slnka v Egypte v oblasti Abu Soma
Východ slnka v hotelovom rezorte

Tunisko

„Ak sa rozhodneš prehovoriť, nech sú tvoje slová cennejšie, ako tvoje mlčanie.“ Arabské príslovie

Ďaľšou obľúbenou arabskou destináciou je Tunisko, kde sa zrodilo staroveké mesto Kartágo, ktoré je dodnes súčasťou hlavného mesta Tunis, ako jedno z jeho predmestí. Mňa ale nohy zaviedli do prístavného mesta Súsa – tretieho najľudnatejšieho mesta v zemi. Stará časť mesta (medina) je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ubytovaný som bol v 4* hoteli LTI El Ksar & Thalasso vzdialený 4km od centra mesta Sousse. Hotel disponoval množstvom športových aktivít, wellness procedúr a iných služieb. Areál hotela veľmi krásny s 3 vonkajšími bazénami, pláž rovnako obstojná a more príjemné, ale nie tak teplé a priezračné ako Červené more v Egypte. Ubytovanie v porovaní s 5* hotelom v Egypte o niečo slabšie, ale záleží aj natom, na akú izbu natrafíte. 

LTI El Ksar & Thalasso v Tunisku
Hotel LTI El Ksar & Thalasso

Kvalita stravy porovnateľná s Egyptom a veľké plus žiadne žalúdočné problémy 🙂 Možnosť najesť sa priamo na pláži. Z výletou som absolvoval iba jeden a to návšteva mediny v starom meste a okružná jazda po meste na koči. Do Tuniska by som sa chcel v budúcnosti vrátiť iba z jediného dôvodu – navštíviť kulisy v púšti, kde sa natáčali hviezdne vojny. Nieže by sa mi krajina nepáčila, ale spätne, keď sa nato pozerám, tak to vo mne zbudilo dojem, že raz a stačilo. V meste sa dá využiť určite viac možností, ako som skúsil ja. Narozdiel od Egypta, kde hotel ležal mimo mesta a všade navôkol iba púšť, tak tento hotel sa nachádzal v zaľudnenej časti mesta s nákupnými centrami nablízku. 

Medina v starom meste
Zhrnutie

Cena dovolenky o niečo drahšia a to približne 600 euro na 10 dní. Ak to mám zhodnotiť, tak hotel odporúčam, hlavne pre rodiny s deťmi a v prípadne náročnejších klientov si zvoliť o hviezdičku navyše. Za mňa vyhráva jednoznačne Egypt a destináciu hodnotím na 7 z 10 bodov, kvôli moru.

Turecko

„Keď sa v hlave usadí láska, odchádza rozum.“ Turecké príslovie

Tentoraz som v poslednom rade využil all-inclusive služby v euroázijskej krajine Turecku, ktorá patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete. Turecko sa skladá z 81 provincií a ja som si zvolil provinciu Antalya a turistickú oblasť Okurcalar v Alanya. Ubytovanie v 5* hoteli Meryan nebol zo začiatku najlepší nápad. Po pristáni na letisku v Antalya nás jediných z lietadla viezol taxikár mikrobusom do hotela vzialeného 100km. Nebolo nám s frajerkou všetko jedno, keď o jednej ráno zastavil na benzínke, že si potrebuje kúpiť kávu a pred benzíkou rozkotený domáci na stoličkách. Najlepšia časť večera však bola, keď sme konečne dorazili do hotela živí a zdraví 🙂 Na hotel výhrady nemám, ubytovanie pekné, rovnako aj areál hotela s pestrou záhradou, animačný program bol fakt luxusný, ale veľmi ma sklamala pláž.

Hotelová reštaurácia

Piesočnato-kamenistá pláž s mólom uprostred nie je ideálna kombinácia, ako si predstavujem dovolenku v Turecku. More bolo čisté a príjemné. 

Strava porovnateľná s Egyptom aj Tuniskom bez žalúdočných tažkostí. Výlet som neabsolvoval žiadny, jedine som navštívil miestne trhy asi päť minút od hotela, kde sa dalo slušne nakúpiť. Treba sa riadiť pravidlom „zjednávať, zjednávať a zjednávať“. Pre mňa osobne bolo negatívom, že sa mi podarilo dva dni pred odchodom zlomiť nohu na schodoch, takže pozor na schody! Hotelový personál zavolal taxík, ktorý ma odviezol do nemocnice v Alanya, kde mi spravili rontgen, obviazali nohu a v hoteli mi poskytli barle, ktoré som si bohužial so sebou nemohol zobrať. Cesta na letisko s hopkaním ako zajac a na Slovensku podozrivo vyzerajúci, takže ma prehľadávala letisková kontrola 🙂

Večne tulák
Zhrnutie

Cena okolo 600 euro, ale iba na 7 dní. Z cenového hľadiska je Turecko asi najdrahšie a pre mňa osobne nie moc najkrajšie. Po celkovom zhodnotení všetkých troch hotelov a destinácií aj v tomto kole vyhráva Egypt na 1. mieste a Tunisko na 2. mieste. Tureckú destináciu na 3. mieste hodnotím na 6 z 10 bodov, kvôli pláži s mólom a cene voči kvalite.

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment