AustráliaNew South Wales

PORT STEPHENS: TIP NA JEDNODŇOVÝ VÝLET ZO SYDNEY

Port Stephens

Omrzelo teba a tvojich priateľov stráviť slnečné dni v Sydney? Došli ti nápady, ktorú ďalšiu turistickú lokáciu navštíviť? Si na správnom mieste! Prinášam ti jednoduché riešenie, kde ti stačí nasadnúť do auta a vydať sa na jednodňový výlet iba 3 hodiny od Sydney do exotickej oblasti Port Stephens. Pre viac informácií čítaj ďalej… 

Port Stephens je oblasť nachádzajúca na severnom pobreží NSW v blízkosti Newcastle skrývajúca v sebe krásne pláže, piesočné duny a národné parky, ktoré môžeš skombinovať s nekonečnými pobrežnými prechádzkami a vychutnať si
západ slnka v štýle vysnívanej exotiky, ktorá mi miestami pripomínala ostrovy v Ha Long Bay vo Vietname. 

Cesta tam a zasa zpátky 

Nedisponuješ vlastným autom? Môžeš si ho jednoducho prenajať zo stránky Rental Cars alebo Car Next Door. Cena auta na deň sa pohybuje od 30 do 50 dolárov s poistením a plus platíš za každý prejdený kilometer od 20 do 30 centov. V tomto prípade už ale nemusíš platiť za benzín. V prípade štyroch pasažierov to vychádza na hlavu max 50 dolárov, keďže vzdialenosť do Port Stephens je približne 250 kilometrov tam aj späť.

Ak nešoféruješ, tak sa môžeš vydať na trip aj s vlakom do Newcastle a odtiaľ autobusom. Avšak v tomto prípade zabiješ cestovaním 4 hodiny cestovaním vo verejnej doprave a premiestňovať sa z bodu A do bodu B bude náročnejšie a veľmi nepraktické. Takže kamarát šofér to vždy istí 🙂 

 

Čo vidieť v Port Stephens?

1. Piesočné duny Stockton Bight

Prvou zastávkou boli Stockton Bight Sand Dunes najväčšie pobrežné piesočné duny na južnej pologuli, ktoré sa tiahnu 32km a ich výška dosahuje neuveriteľných 30 metrov. Dostanete sa tam cez oblasť Anna Bay, kde dorazíte na najsevernejšiu časť „Golden Bight“ pláž Birubi s parkoviskom, toaletami, sprchami a občerstvením. 

Sand Dunes
Púštne duny Stockton Bight v Anna Bay

Na piesočných dunách môžeš vyskúšať niekoľko atrakcií, napríklad Sandboaring, štvorkolky, jazdu na ťavách, Surf Club, Safari Tour na džípoch a mnoho iných športových aktivít.  

Anna Bay
Jazda na ťavách je jednou z atrakcií, ktoré môžeš vyskúšať v Port Stephens

Vedeli ste?

Austrália je domovom najväčšieho množstva tiav na svete. Vo voľnej prírode ich žije približne 750 000 a v posledných rokoch sa začali považovať za škodcov. Hlavným dôvodom je hlavne to, že smädné ťavy vypijú veľké množstvo vody z napájadiel, čím spôsobujú veľké škody v poľnohospodárstve.

V roku 1974 tu na pláži Stockton stroskotala nákladná loď Sygna, ktorá bola viditeľná do roku 2016 kedy ju búrka úplne zničila a jej viditeľná časť sa potopila. Škoda, že sme nestihli. 

Port Stephens
Poloostrov Port Stephens je taktiež vodným rajom pre Kiteboarding

Počas II. svetovej vojny sa na tejto pláži nachádzalo mnoho pascí na tanky v tvare betónových pyramíd tzv. „tank traps“, kvôli pravdepodobnej invázii zo strany Japonska. Zopár týchto pascí môžete zahliadnuť aj na parkovisku v Birubi point.

Port Stephens
Pasca na tanky v tvare betónovej pyramídy (úplne vpravo). Pôvodne som myslel, že sa jedná iba o nejaký vytvarovaný šuter
2. Gan Gan Lookout

Kratšou zastávkou do Fingal Bay alebo Nelson Bay je Gan Gan Lookout. Z kopca Gan Gan z výšky 160 metrov sú výhľady na Port Stephens veľmi zaujímavé. Môžete vidieť výbežky Yacabba a Tomaree, národný park Tomaree, Hawks Nest a týčiace sa piesočné duny Stockton Bight. Stačí tu stráviť 10 minút, pokochať sa výhľadom a pokračovať v ceste na oveľa zaujímavejšie miesta.

Port Stephens
Výhľad z Gan Gan kopca na rozľahlý Port Stephens

Táto oblasť Nového Južného Walesu je domovom Austrálskej Obrej Ľalie známej pod názvom Gymea Lily alebo odborne ‘Doryanthes’. Je neuveriteľne húževnatá rastlina, kde sa zhluku zelených listov tiahne dlhá kopija zakončená hlavou kvetiny červenej farby. Pred cestou domov si určite zabezpečím semená tejto veľkolepej rastliny. 

Austrália
Austrálska Obria Ľalia
3. Fingal Bay

Iba 7,5 kilometra od Gan Gan Lookoutu sa nachádza dedinka Fingal Bay s krásnou plážou, ktorá má svoj vlastný ostrov ‘Shark Island spojený s pevninou cez pieskový pás Fingal Spit. Na ostrov Shark Island však nie je také jednoduché sa dostať. Počas odlivu by sa mal pieskový pás celý odkryť a umožniť prechod z Fingal pláže na Shark Island. 

Australia
Pohľad z Fingal pláže na ostrov Žralokov. Stále nie je odokrytý celý pieskový pás.

Internetový zdroj Willy Weather uvádzal najnižšiu hladinu vody počas odlivu 0,4 metra okolo 2 poobede, ale reálna situácia bola úplne odlišná. Hladina vody bola príliš vysoká a pravdepodobne by sme s namočili asi do pól pása. Na takúto situáciu sme v zimných mesiacoch neboli vôbec pripravení a pokračovali sme v našej ceste. Takže odporúčam navštíviť Fingal Bay v letných mesiacoch, kedy je voda oveľa teplejšia a hlavne si nezabudnúť pribaliť zo sebou plavky. 

Australia
Nevyzerá to stále moc lákavo a bezpečne.

V prípade, ak sa ti podarí prebrodiť, tak nezabudni myslieť aj na cestu späť. Odliv trvá iba určitý čas a hladina vody sa začne opäť pomaly zvyšovať. Za ten krátky čas máš možnosť navštíviť maják vzdialený asi 1,2 kilometra, urobiť zopár fotiek a vrátiť sa späť ku Fingal Spit. 

Ak sa ti to zdá príliš hŕŕŕŕ, tak sa môžeš na ostrov dostať napríklad aj na loďke alebo kajaku.  

Austrália
Čakanie na odliv na pláži Fingal

Mimochodom z Fingal pláže je neskutočný pohľad na Tomaree horu, Yacabba horu a ostrovy Cabbage Tree a Boondelbah, ktoré z tohto uhľa pripomínajú krajinu v Ázii, napríklad Ha Long Bay vo Vietname. 

Port Stephens v Austrálii
Výhľad na Tomaree a Yacabba horu a ostrovy Cabbage Tree a Boondelbah

Vedeli ste?

Väčšina Austrálčanov býva neďaleko pláže. Až 85% Austrálčanov býva vo vzdialenosti do 50 kilometrov od mora. Veď práve preto, žiť v Austrálii je také zaujímavé. 

Port Stephens
Pre mňa Port Stephens asi najkrajšie miesto, ktoré som v Austrálii navštívil.

Cestou naspäť na parkovisko k autu pri Longboat Café môžeš namiesto prechádzky po pláži použiť cestu Ocean Beach Train. Piesková cesta smerom do kopca hneď oproti Fingal Spit má troška ťažší výstup, ale výhľad stojí určite zato. 

Austrália
Ocean Beach Train Walk. Troška náročnejšie stúpanie, ale dá sa to zvládnuť
Čas na obednú prestávku. Čas na Barbie!

Pred výstupom na horu Tomaree sme dali menšiu obednú prestávku v Shoal Bay a ugrilovali doma zamarinované kuracie prsia a zeleninku. Tentoraz nám chýbali pivečká, ale aspoň sa nám nezakrútila hlava počas výstupu na horu Tomaree 🙂

Port Stephens
Mäsko sa nám už griluje
Austrália
Východnár vo švece
4. Národný park Tomaree v Shoal Bay

Kilometer dlhý chodník na 161 metrov vysokú horu trvá zdolať približne 30 minút a hoci to vyzerá dosť zastrašujúco a prudko, bolo to jednoduchšie ako som si myslel. V asi trištvrte cesty som síce začal lapať po dychu, ale akonáhle som zbadal ten výhľad na Shoal Bay, tak sa môj dych v momente ustálil. A to som ešte nebol ani na samom vrchu. 

Port Stephens
Výhľad na Shoal Bay z Tomaree hory

Z úplného vrchu Tomaree Point máš úžasný výhľad na široké okolie a pre mňa to bol zatiaľ najkrajší pohľad, ktorý som tu v Austrálii zažil. Výhľad prekonal 12 Apoštolov na Great Ocean Road a zaradil sa u mňa na prvú priečku. 

Tomaree National Park
Výhľad na Zenith, Wreck a Box pláže

Z hora máš výhľad na všetky svetové strany a môžeš sa pokochať pohľadmi na Port Stephens, Shoal Bay, ako aj na pláže Zenith, Wreck a Box a vyššie spomínaný Fingal Spit a Shark Island. 

Port Stephens
Fingal Spit medzi ostrovom Žralokov a plážou Fingal
Shark Island
Ostrov Žralokov, kde je viditeľný maják na druhom konci ostrova

Z druhej strany tu môžeš vidieť taktiež Yacaaba Head, Cabbage Tree Island a Boondelbah Island. 

Australia
Sprava ostrov Boondelbah, Cabbage Tree a Yacaaba Head

Pri troche šťastia môžeš uzrieť delfíny alebo veľryby počas ich migrácie. Ja som ich zopár zahliadol, ale bez ďalekohľadu ako pohľad cez kľúčovú dierku do dievčenskej šatne…

Yacaaba Head
Západ slnka a pohľad na Mount Yacaaba

Chceš radu nad zlato? Určite si nechaj toto čarovné miesto ako poslednú zastávku a počkaj si na západ slnka, ktorý je rovnako čarovný ako celá oblasť Port Stephens. 

Port Stephens
Spoločenstvo výletníkov
Port Stephens
Západ slnka v Shoal Bay

Páčil sa ti článok? Ak áno, tak ťa poprosím o lajk alebo komentár. 

Zaujímajú ťa aj iné články z Austrálie? Ak áno prečítaj si článok “Prečo som sa rozhodol pre Austráliu” na linku TU

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák

2 komentáre

Leave a Comment