EurópaSlovensko

Recenzia ubytovania Folklórna chyža v Bojnickom dvore

Bojnice

Folklórnu chyžu v Bojnickom dvore som vyskúšal na jednu noc s mojim kamarátom, kde som ani len z ďaleka netušil k čomu som sa upísal. Chyža je prevažne určená pre novomanželov, ktorý chcú zažiť víkend plný vášne a romantiky na tomto mieste zriadenom v tradičnom slovenskom štýle. Splnilo ubytovanie moje očakávania? Ha-Ha. Nechaj sa prekvapiť a prečítaj si recenziu nižšie.

Bojnický zámok
Bojnický zámok

Prečo som si zvolil práve tento typ ubytovania?

Na plážovom kúpalisku v Bojniciach sa konal WELCOME SUMMER FEST, kde mali vystúpiť známe mená, ako Polemic, Smola a hrušky, Medial Banana, Igor Kmeťo ml., Kali a iný. Práve táto udalosť bola podnetom pre skĺbenie festivalu s výletom a efektívne využiť slnečný letný víkend. Rozklikol som si teda booking a našiel jedno z lacnejších ubytovaní Folklórnu chyžu za 45 euro pre dve osoby priamo v Bojniciach, len pár metrov od zámku a kúpaliska v Bojnickom dvore.

TIP: Ak, si zarezervuješ ubytovanie na bookingu cez tento link, tak dostaneš zľavu vo výške 10% z ceny ubytovania.

Folklórna chyža v Bojnickom dvore
Folklórna chyža v Bojnickom dvore

Bojnický dvor je menší areál s reštauráciou s tradičnou slovenskou kuchyňou doplnenou o medzinárodné špeciality, domčekom s grilovanými špecialitami, kaviarňou, s chalúpkami ľudových remesiel, obchodíkmi so suvenírmi, svadobným prístreškom, detským ihriskom a ubytovaním vo folklórnej chyži

K dispozícii je aj bezplatné parkovisko na mieste, ale nato by som sa extra nespoliehal. Podľa predajcu suvenírov zvykne chodiť rozdávať pokuty mestská polícia, ktorá nevie, či majiteľ auta je ubytovaní priamo vo dvore, alebo je len návštevník Bojníc. Pre istotu sme teda zaparkovali pár metrov vyššie na lúke pri poníkoch. Na GPS navigáciu sa taktiež nespoliehajte, ale pri menšom šťastí Vás osloví mestská polícia a odvedie prácu, ktorú GPS navigácia nezvládla. Takže míňačov benzínu sme mali podchytených 😊

Bojnický dvor v Bojniciach
Bojnický dvor

TIP: Ak náhodou nebudete vedieť trafiť, tak sa vydajte z Hurbanovo námestie na ulicu Zámok a okolie, ktorá vedie okolo zámku. Nenechajte sa zmiasť davom ľudí a tým, že Vám ulica bude pripadať ako pešia zóna. Je to jediná priama cesta, ktorá Vás dovedie k Bojnickému dvoru autom.

Folklórna chyža a jeho recenzia

Po vstupe do Bojnického dvora nás pohľad na krásny areál z časov minulých fascinoval. Areál sa nesie prevažne v drevenom štýle tvorený chalúpkami väčšinou o rozmere 3×4 metra s výnimkou niektorých budov. Check-in bol pravdepodobne v domčeku s grilovanými špecialitami, hneď vedľa reštaurácie, keďže nás obsluha privítala a zaviedla k nášmu príbytku. Na ten prví moment nikdy nezabudnem, ako sme sa s kamošom pozreli na seba, keď sme zistili, že toto je naše ubytovanie. Popravde pri objednávaní som si detailne ani nepozrel, kde sa chyža nachádza. Nachádzala sa totiž to hneď vedľa chodníka, kde sa za celý deň premelú stovky ľudí, či najesť sa do reštaurácie, alebo obdivovať remeselnú prácu. 

Bojnický dvor v Bojniciach
Bojnický dvor

A teraz si predstavte dvaja chlapi, romantická chyža a obsluha, ktorá nám ukazovala ako otvoriť a zatvoriť dvere. Sme sa len otáčali, kto sa na nás pozerá z reštaurácie a krycí manéver „my tu aj tak ani spať poriadne nebudeme, ideme totiž na festival“. Podal nám kľúče, ktoré sme s ťažkým srdcom prevzali a odišiel. A teraz čo? Ideme rýchlo dnu, alebo sa nenápadne rýchlo vzdialime? Popravde sme sa išli najesť, keďže bol čas obeda a v ten deň sme už do chyže za svetla nepáchli 😊 Prezliekli sme sa pri aute, umyli zuby, vypláchli ústa kofolou a do chyže sme sa vrátili ráno o štvrtej za tmy. Nikto nás nevidel a keby aj videl, tak nám to asi bolo jedno. Spravili sme si pár fotiek na krásne vysvietenom dvore a išli spať. 

Kúpeľňa pri poníkoch
Kúpeľňa v Bojniciach

Ráno bolo najzaújímavejšie, keď okoloidúci obdivovali chyžu s rôznymi komentármi a najlepší z nich bol „vyzerá to ako chliev“ a ja vtedy zvnútra riadne zachrochtal a mamina zo synom cupitali ďalej 🙂 Z chyže sme vyliezali po jednom s dvojminutovým odstupom. Zatiaľ, čo som čakal a sedel na posteli svojej „izby“, tak ma niekoľko turistov prišlo poobdivovať a vyfotiť, ako keby som bol atrakcia. Ale ja osobne to beriem ako super zážitok a môžem spätne spomínať s úsmevom.

Popis ubytovania

Chyža z vnútra malá, ale útulná, zariadená v tradičnom slovenskom štýle a ideálna pre páry, ktorý nemajú radi súkromie. Dvere boli drevené s malými medzerami medzi doskami, takže moc súkromia sa nedá užiť počas svadobnej noci, jedine v nočných hodinách alebo potichu ako myška. V noci nám bolo pomerne chladno, takže odporúčam pribaliť deku. Veľkou nevýhodou boli riešené aj toalety, ktoré boli spoločné pre celý dvor, takže na druhý deň ráno som si umýval zuby na verejnom záchode. Sprcha bola taktiež mimo chyže, ale raz za čas sa prejsť v župane po dvore plnom ľudí tiež neni na zahodenie 🙂 Ak, by ste sa náhodou rozhodli vycestovať dva páry, tak je k dispozícii aj druhá chyža pravdepodobne s rovnakými podmienkami.

Stravovanie 

Jedlo v reštaurácii bolo chutné, ale pomerne drahšie. Za zemiakovú placku s kuracím soté a pivo Bakalář som zaplatil viac, ako 10 euro. Neskúšal som, ale možno lacnejšie by sa dalo najesť na pešej zóne, kde je niekoľko kaviarní a reštaurácií. Menšiu večeru som ochutnal v bufete pri kúpalisku, kde boli takmer komunistické ceny.

Reštaurácia Bojnický dvor

Čo vidieť v Bojniciach

Bojnický zámok 

Bojnický zámok je hlavnou atrakciou v Bojniciach a bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Veľmi krásny je aj zámocký park píšiaci sa približne sedemstoročnou lipou, ktorý je pravdepodobne najstarší strom na Slovensku. Ja sa priznám, mne sa osobne ešte nikdy v živote nepodarilo navštíviť zámok. Každoročne sa tu koná skvelý festival duchov a strašidiel.

Bojnický zámok v Bojniciach
Bojnický zámok
Zoologická záhrada 

Zoologická záhrada je pravdepodobne druhom najznámejšou atrakciou Bojníc, v ktorej sa nachádzajú vzácne exempláre cudzokrajních živočíchov. Veľmi pekný je aj sklenník s motýlmi.

Sklenník s motýľmi
Sklenník s motýlmi
Múzeum praveku 

Múzeum praveku sa nachádza na pôvodnom mieste, ktorý neandrtálci osídlili v areáli Prepoštskej jaskyňe. Vďaka významnému nálezisku sú Bojnice označované za prakolísku obyvateľov Slovenska. Na rôznych lokalitách, kde žil neandertálsky pračlovek, sa našlo niekoľko tisíc artefaktov, svedčiacich o jeho živote na území dnešného mesta. Objavených bolo množstvo štiepaných kamenných nástrojov, fosílne zvieracie kosti, ale aj zvyšky ohnísk. Medzi nálezmi zvieracích kostí sa nachádzajú kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva, jeleňa, prakoňa, zubra, srnca atď.

Termálne kúpalisko Čajka 

Kúpalisko môže byť v teplých letných mesiacoch osviežujúce, ale momentálne netuším, v akom je stave. Naposledy som ho navštívil, ako malí chlapec.

Vyhliadková veža 

Veža je najnovšou vybudovanou atrakciou a môže sa pýšiť tridsiatimi metrami s výhľadom na celé mesto a vstupným približne okolo 8 euro. O tejto atrakcii som sa dopočul až doma, takže som nestihol pozrieť, ale aspoň dôvod na ďalší výlet.

Ak, ťa zaujíma otázka, že prečo som sa stal blogerom, tak si prečítaj článok na tomto linku

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák

2 komentáre

  • Vtipna historka aj recenzia Folklornej chyzky, avsak este trosku by sa patrilo popracovat na gramatike ( i/y ), ked uz teda blogujes 🙂

Leave a Comment