LIFESTYLE

Tandemový zoskok a môj strach z výšok

Tandemový zoskok

Pohľad z balkóna na šiestom poschodí, strecha výškovej budovy, ruské koleso a celkovo všetky veľké výšky vo mne vzbudzujú búšenie srdca, zrýchlený tep, závrate a sú mojou druhou najväčšou fóbiou, hneď po strachu zo žralokov. Nikdy som si nemyslel, že sa pokúsim nedobrovoľne tento strach prekonať, až dokiaľ mi kamaráti nedarovali tandemový zoskok z výšky 4000 metrov. Čo poviete? Zostali trensle čisté a strach pominul, alebo…, veď čítajte ďalej.

Čo je v skratke tandemový zoskok?

Parašutistická disciplína, pri ktorej je pasažier pripútaný k inštruktorovi telo na telo pomocou špeciálneho tandemového postroja. Súčasťou tandemového zoskoku je voľný pád z lietadla v trvaní od 40 do 55 sekúnd, rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu a nasledovný let s otvoreným padákom približne 5 až 8 minút v prípade, ak sa padák samozrejme otvorí. V opačnom prípade stíhate dobehnúť resp. dopadnúť aj na toaletu. K tandemovému zoskoku nie je potrebné nič špeciálne, iba spĺňať minimálny vek 8 rokov s minimálnou výškou 120 centimetrovváhou u ženy maximálne 90kg, u muža 100kg a mať poriadne gule na prijatie poriadnej dávky adrenalínu.

Príprava pred tandemovým zoskokom
Príprava pred zoskokom

Ako prebieha tandemový zoskok?

Skáče sa v období od marca do septembra cez rôzne tandemové spoločnosti, ktoré nájdete na internete, alebo medzi ponukami na zľavových portáloch. Ja som skákal cez spoločnosť „skoč.si, ktorá vykonáva zoskoky neďaleko Dubnice nad Váhom na letisku Slávnica a na letisku Dubová, ale iba z 3000 metrov.

Spoločnosť „skoč.si“ ponúka tandemové zoskoky pre jednotlivca za 160 euro s možnosťou priplatiť si profi video záznam s fotkami za 80 euro, alebo videozáznam s handy kamerou a externým kameramanom za 120 euro. Na pobavenie bohato stačí aj lacnejšia verzia.

Cesta k lietadlu

Krátka predpríprava

Po príchode ma privítal super majiteľ a zároveň aj kameraman Dodo, ktorý za víkend otočí desiatky zoskokov. Vzhľadom na moju výšku a váhu mi vybral vhodného tandempilota Mira, ktorý v krátkej desať minútovej inštruktáži vysvetlí všetko dôležité od naštelovania sa pred zoskokom, cez vypadnutie z lietadla, až po ksichtenie sa pred kamerou počas voľného pádu. V poslednom rade ma obliekli do kombinézy, ustrojili do špeciálneho postroja a bol som pripravený skočiť si, alebo nebol? 🙂

Nástup do lietadla

Po kratšom čakaní sa dostávam na rad, keďže letisko disponuje dvoma tandemovými lietadlami a využíva ich viacero tandemových spoločností. Po nastúpení všetkých pasažierov do lietadla sa vzlietne do výšky 4000 metrov, kde počas stúpania tandempilot vysvetľuje, ako nasadiť ochranné okuliare; v akej výške sa nachádzame; popisuje okolie z vtáčej perspektívy a pripomína, čo urobiť v prvom rade po otvorení dverí. Po otvorení dverí lietadla vystupuje kameraman ako prvý a zavesený čaká. Následne je potrebné vyložiť obe nohy von z lietadla na schodík a po potlapkaní inštruktorom na ramene spustiť nohy voľne do luftu. Kameraman sa pustí a tandempilot s pasiažierom po vyklonení padajú voľným pádom k zemi. Počas voľného pádu sa kameraman niekoľkokrát otočí okolo tandempilota s pasažierom, urobí pár záberov a pri dosiahnutí výšky 1500 metrov sa otvára padák, ktorý je možný do výšky 300 metrov keruvať. Popri plachtení tandempilot vysvetľuje, ako držať nohy počas pristávania a nasleduje hladké pristátie. Fotky s videozáznamom som obdržal poštou v priebehu týždňa na DVD nosiči.

Tandemový zoskok z výšky 4000 metrov
Pár sekúnd po výskoku z lietadla

Ako prebiehal tandemový zoskok v mojej hlave?

Cesta na letisko prebiehala úplne s kľudom, keďže hlava bola zaneprázdnená šoférovaním. Po vystúpení z auta sa stav zmenil zo sekundy na sekundu. Na malú chvíľu doľahol strach. Navôkol ma rozptyľovalo veľké množstvo ľudí. Ustrojenie sa, inštruktáž s tandempilotom a rozhovory s nadšenými ľuďmi, ktorý to mali za sebou ma neskutočne ukľudnili. Poistil mi to aj napohľad živý tandempilot, ktorý mal za sebou viac než 1500 zoskokov.

Tandemový zoskok z letiska Slávnica
Tesne pred otvorením padáku

Nastáva okamih, kedy sa presúvam k lietadlu, nastupujem posledný a pomali vzlietame. Nasadať posledný neznamená vystupovať posledný, ale práve naopak. Sedieť pri dverách znamená vystupovať prvý, kde niet cesty späť. Nebolo mi všetko jedno. Stúpali sme stále vyššie a vyššie s pravidelnými informáciami od tandempilota ohľadom aktuálnej výšky. Keď mi oznámil, že sa momentálne nachádzame vo výške 2000 metrov, tak prvotná myšlienka bola, že „óóó super, ešte si môžem vychutnať posledné minúty života“. Z lietania strach nemám, ale ten pocit po pozretí z okna von, že budem padať z ešte väčšej výšky je neopísateľný. Pred dosiahnutím výšky 4000 metrov mi tandempilot skontroloval a utiahol popruhy s okuliarmi, ktoré boli zarosené pokým sa neotvorili dvere. V lietadle sme boli nasáčkovaný, ako deväť sardiniek vo vlastnej šťave a kropaje z čela tiekli priam prúdom z toho neskutočného tepla a nedýchateľného vzduchu.

Otvorenie padáku

Tesne pred zoskokom

Prichádza teda moment otvorenia dverí a ja mám niekoľko sekundové okno. Nie okno lietadla, ale okno v hlave. Adrenalín v mojom tele natoľko stúpol, že som prestal vnímať strach a sústredil sa iba na úkony, ktoré musím vykonať po otvorení dverí. Stúpol som si teda oboma nohami na schodík a po poklepaní na ramene som spustil nohy do luftu. Samozrejme som sa pozabudol pozrieť a zakývať do kamery, ale po zhliadnutí videa sa vôbec nečudujem – strach som nevnímal, ale určite tam bol 🙂

Zoskok z lietadla na letisku Slávnica
Pristávanie

Pre informáciu: Ak, ťa to zaujíma tak si pusti video na konci článku.

Pár sekúnd po zoskoku okno pominulo, adrenalín sa vyparil a nabehlo vnímanie okolitého sveta. Strach sa nevrátil a mohol som si užívať posledné sekundy voľného pádu. Do doby otvorenia padáku som párkrát zalapal po vzduchu, ale nič katastrofálne. Po otvorení padáku som vychutnával let a ticho, spojené s príjemným teplom. Radosť však po chvíli pominula. Začal ma rezať popruh medzi nohami, čo nebolo extra príjemné. Po urýchlení času modlením sa a hľadkom pristátí mi to medzi nohami opäť ožilo. Pocity a dojmy zo zoskoku boli pozitívne stým, že druhýkrát by som si zoskok užil určite omnoho viac a bez pár sekundového okna.

Zoskok z výšky 4000 metrov
Bolo to super!

Na záver môžem povedať len to, že strach z výšok má rôzne formy. Nie je to rovnaký pocit padať zo 4000 metrovej výšky s padákom, ako stáť na rímse 100 metrov vysokej budovy bez istenia. Skočiť s padákom s pocitom istoty mi už neprivodzuje strach, ale strach z výšky na ruskom kolese pretrváva.

TIP: Počas dlhého čakania na letisku Slávnica možeš zabiť čas obhliadkou letiska, kde nájdeš niekoľko vyradených lietadiel a vrtulník, alebo sa môžeš osviežiť v bare.  

Ak, ťa zaujíma otázka, že prečo som sa stal blogerom, tak si prečítaj článok na tomto linku

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment