AustráliaNew South WalesVictoria

Život na Slovensku sa mi zdal príliš fádný. Potreboval som zmenu v podobe Austrálie!

IMG_20190929_173613_674
Život na Slovensku mi posledné roky pripadal príliš nudný točiaci sa stále okolo toho istého. Kolobeh života v štýle cez týždeň práca a cez víkend slopačky ma po niekoľkých rokoch omrzel a potreboval som nevyhnutnú zmenu! Zmenu, ktorú mi mohol priniesť iba život v inej krajine. V krajine na druhom konci sveta s najväčším počtom jedovatých a vražedných živočíchov – v Austrálii. Austrália v sebe skrýva pozitíva aj negatíva a záleží od jednotlivca ako ich príjme. Rozhodol som sa preto zodpovedať svoj príbeh v podobe otázok a odpovedí. Let’s go mates !
1. Prečo som sa rozhodol odísť práve do Austrálie?

Prvotnou myšlienkou bolo nejaký čas cestovať svetom pokým neuspokojím svoje potreby, no napokon plán dospel k odlišnému záveru. Kamarát mi jedného dňa povedal o možnosti štúdia v Austrálii a už som bol chytený v sieti. Ako večný študent som videl nielen príležitosť cestovať, ale aj zdokonaliť sa v angličtine. O necelý rok som podal v práci výpoveď a práve s týmto kamošom sme dali zbohom priateľom a rodinám a vydali sa na svoju ďalekú púť…

2. Ako prebiehal proces vybavovania cesty do Austrálie?

Jednoducho. Zašiel som do agentúry G8M8 v Nitre a obdržal prvotné pokyny. V prvom rade bolo potrebné vybrať mesto, školu a zvoliť dĺžku štúdia. Všetka komunikácia prebiehala prevažne cez emaily z pohodlia domova. Absolvoval som online zaraďovací test z angličtiny, vyplnil dokumenty potrebné pre víza, vyplatil všetky poplatky a zvolil ubytovanie. Simonka Macejková z G8M8 bola veľmi nápomocná. Tretie a zároveň posledné osobné stretnutie bolo 2 týždne pred odletom, kde som obdržal pokyny a Starter Pack. Letenku som riešil vlastnou cestou, keďže som sa na pár dní zastavil v Ázii. 

3. Čo všetko som potreboval zariadiť pred svojou výpravou?

Urobiť pa-pa v práci; odhlásiť sa z úradu práce, ak neodlietaš hneď na druhý deň po ukončení pracovnej zmluvy; odhlásiť zdravotnú poisťovňu; vybaviť splnomocnenia na člena rodiny a nakúpiť haraburdy, ako oblečenie, lieky, drogériu atď. Nič komplikované. Ostatné drobnosti som doriešil v agentúre v Sydney, ako TFN, ABN a bankový účet.

Harbour Bridge
Sydney Harbour Bridge v pozadí
4. Čo som sa rozhodol študovať po 8 rokoch a prečo?

Celý život sa považujem za večného študenta, ktorý sa dlhé roky pretĺka učením anglického jazyka ako samouk, no bez viditeľnejšieho výsledku. Takže rozhodovanie vôbec nebolo ťažké a zvolil som General English na škole English Unlimited. Druhú školu som zvolil Project Management, kde získaný certifikát IV by mi v budúcnosti mohol pomôcť s hľadaním práce v danom obore.

5. Ako hodnotím štúdium v porovnaní so štúdiom na Slovensku? Naplnilo štúdium moje očakávania?

Na Slovensku som v škole angličtinu nikdy neštudoval, takže nedokážem porovnať. No štúdium v Austrálii ma neskutočne bavilo i keď nejeden deň som si odsedel štyri hodiny v škole po osemhodinovej zdrcujúcej šichte. Najviac som si užil spoznávanie nových ľudí počas konverzácií, kde som sa dozvedel veľa z ich kultúry a našiel si kamarátov. Toto mi na projektovom nesmierne chýba, keďže si tu každí odsedí svoje a ide vlastnou cestou. Momentálne k tomu negatívne prispela aj situácia s Covid-19, kde prechod na online štúdium prispel k ešte nudnejším hodinám. Project Management mi je i tak na dve veci, keďže sa stále učím dokola to isté čo som študoval na vysokej a život ma naučil jedno – najlepšou školou je prax a nie nudná teória. 

6. Je štúdium jednoduché, alebo sa ťažko nabieha na systém?

Angličtina ma pohltila hneď od prvého dňa, akoby som ju už študoval niekoľko týždňov a na počudovanie som bol aj aktívny študent. Nikdy som nebýval aktívnym študentom. Vždy som sa riadil pravidlom, ak budem ticho tak netrepnem dáku volovinu. Po prvom teste po niekoľkých týždňoch sme s kamošom z intermediate postúpili na vyšší level. U projektového som zas nebol v lese, pretože mi téma bola príbuzná z vysokej, ale horšie bolo pochopenie podstaty v angličtine. Dôležité je, že assessmenty som vždy ukončil s nadhľadom a úspešne. 

Bývalá trieda z intermediate na škole English Unlimited
7. Aké boli prvotné pocity po príchode do Sydney?

Prvé dva týždne som si vôbec neuvedomoval, že tu skysnem 15 mesiacov. Považoval som to skôr ako ďalšiu zastávku „dovolenku“ po desiatich dňoch strávených v Thajsku. Od príletu a uplynutí týchto dvoch „dovolenkových“ týždňov sa prejavovali stále čisto pozitívne pocity a bažil som mesto spoznať čo najviac do hĺbky. Cítil som vzrušenie a šťastie. 

8. Je jednoduché nájsť si prácu popri štúdiu? Ako dlho mi trvalo nájsť si prácu?

Pri mne stálo asi šťastie a prvú prácu som si našiel hneď po prvom týždni. Ďalšia robota sa mi hľadala oveľa ťažšie, keďže som sa vyhýbal práci na stavbách a reštauráciách, ktoré patria medzi najviac rozšírené povolania pre zahraničných. Večerné štúdium mi robota neovplyvňovala, takže som mal viac možností. 

9. Aké povolania som robil?

Prvá aj súčasná robota je sťahovák vo firme Black Stallion Removalist. Druhú robotu, ktorá mi pokrýva prázdne dni v slabších týždňoch som našiel u firmy Uber Eats, kde rozvážam jedlo na skútri a som sám sebe pán. Uber ma naozaj aj baví, keďže si jazdím po meste a zbieram “checkpointy” peniažky za zákazky. Beriem to ako zábavu, i keď v chladnejších dňoch mi úsmev zamŕza. 

Vianoce v Sydney
Vianoce v štýle štedrovečernej BBQ na pláži
10. Austrália je pomerne drahá krajina. Dá sa v pohode vyžiť?

Klamal by som keby poviem ÁNO a klamal by som taktiež keby poviem NIE. Boli ľahšie aj ťažšie obdobia a záleží, ako sa k tomu aj postavíš. Po niekoľkých mesiacoch som si konečne našiel systém nielen na prežitie, ale aj na odloženie si nejakých drobných na zábavu, cestovanie a dopriatie si prvej krabičky cigariet (doteraz som šúľal).

Dopomohlo mi hlavne druhé zamestnanie Uber Eats, ktoré mi vždy pomôže dosiahnuť môj týždenný cieľ v slabých týždňoch a taktiež som splatil školu, takže o starosť menej. Teraz sa sústreďujem iba na pokrytie nájmu za ubytovanie, nájmu za skúter a jedlo. V prípade priaznivého počasia mi nerobí problém dosiahnuť tento cieľ za 3 dni a ostatné dni sa sústreďujem na hrabanie úspor. Týždenný cieľ mám stanovený na 1000$ a náklady na živobytie vychádzajú na 450$.

11. Aké mám ubytovanie a s akými ľuďmi som v kontakte?

Bohužiaľ prevažne so Slovenskými spoluobčanmi, čo mi extra nedopomáha k zdokonaleniu cudzieho jazyka. Miestami sa tu mihol/mihne nejaký ten zahraničný, ale zo začiatku to bývalo pestrejšie. Občas premýšľam nad zmenou ubytovania, ale nejak sa k tomu neviem dokopať. Nebývam v žiadnom luxuse, no udomácnil som sa. Od Maroubra pláže som vzdialený 15 minút pešibusom a približne 45 minút autobusom do centra mesta. Odkedy robím rozvoz, tak na prepravu používam výlučne iba skúter. Rýchlejšie aj lacnejšie.  

12. Našiel som si veľa kamarátov z rôznych kútov sveta?

Nie toľko, ako som si predstavoval. Ľudia sa často prestriedavajú, či už v škole, v práci alebo na ubytovaní. Najviac parťákov na párty som spoznal určite na hodinách angličtiny, kde bolo super osadenstvo. Odkedy som ukončil anglický kurz a nastala nešťastná situácia s vírusom, tak nastalo obdobie temna. Momentálne som zostal v kontakte iba so slovenskými chalanmi na ubytovaní, s kolegami z práce a kamarátkou z Kolumbie.  

Spolubývajúci na dome
Moji prví spolubývajúci na baráku
13. Čo sa mi najviac páči na Austrálii v porovnaní so Slovenskom?

V prvom rade prevláda určite multikultúra, kde každodenné spoznávanie nových ľudí z rôznych kútov sveta ma neskutočne bavilo. V druhom rade ťa tu nikto nesúdi a nerieši. Nezáleží na tom či ideš po ulici v teplákoch, ružových pančuškách alebo v šľapkách s ponožkami. Tu si proste cool osoba s vlastným štýlom. V treťom rade život v blízkosti pláže s možnosťou kedykoľvek odbehnúť k vode. V štvrtom rade určite nočný život z ktorého pravdepodobne nikdy nevyrastiem. Je pestrý a hlavne odlišný od toho starého známeho. V poslednom rade sú to ženské zadky. Nijak týmto neodsudzujem naše krásne slovenské dievky, ale v Austrálii vládne trend si ísť ráno zabehať (s dieťaťom v kočíku alebo psom), behnúť do posilky alebo len sadnúť na bicykel a spraviť zopár kilákov. Výsledkom je spevnené telo na ktorý je boží pohľad! Už len natiahnuť elasťáky a nehody sú na svete 😀  

14. Čo sa mi najviac nepáči na Austrálii v porovnaní so Slovenskom?

Prvá myšlienka, ktorá mi preblikla hlavou je meniace sa počasie z minúty na minútu. Zmyslíš si v krásnom slnečnom počasí, že ideš na pláž a zrazu sa privalí búrka alebo vietor jak z katastrofického filmu. Často mi zmarilo plány a na predpoveď počasia sa väčšinou spoliehať nevyplatí. 

15. Čo je pre mňa najťažšie a s akými problémami som sa potýkal?

Každodenný boj o prežitie a naháňanie sa za dosiahnutím týždenného finančného cieľa. Po náročnom týždni príde nedeľa a hrdo si povieš „Wau! Zarobil som strop, no bohužiaľ v pondelok opäť začína ten istý známy kolebeh. Pre mňa je vždy lepšie zabojovať na začiatku týždňa, keďže môj zárobok môže často ovplyvniť počasie a potom ku koncu týždňa ubrať podľa potreby. Negatívny dopad je nedostatok voľného času na spoznávanie mesta a na koníčky.  

National park
V národnom parku Mount Buffalo
16. Ako si užívam voľný čas? Pláže, leto, more, BBQ, párty…

Všetok svoj voľný čas sa snažím v poslednej dobe využiť naplno. V teplom a slnečnom počasí vybehnem vždy na pláž sa vymrožiť, alebo si vždy vytipujem nejaké neprebádané miesto, sadnem na skúter a frčím. Pláže sa snažím obmieňať a okúsiť vždy novú, keďže v Sydney ich je neúrekom. Momentálne vchádzať na pláže je zakázané a rovnako aj do niektorých národných parkov, takže možnosti trávenia voľného času sú obmedzené. Taktiež fucking winter is coming…Chvalabohu som stihol zopár pravých Austrálskych BBQ akcíí a diskoték, ale stále za ten dlhý čas príliš málo.

 

17. Čo všetko som v Austrálii pocestoval?

Najväčší cestovateľský úspech bol doteraz Great Ocean Road a myslím si, že aj posledný nakoľko júnový let k hore Uluru bude pravdepodobne zrušený. Na Great Ocean Road sme  vyrazili kempervanom, kde dvaja spali na rozkladacej posteli v aute a ďalší dvaja na streche auta v rozkladacom stane. Takto sme na ceste strávili 7 nezabudnuteľných dní a videli miesta, ako 12 Apoštolov, Apollo Bay, Lorne, Mount Buffalo, Melbourne, Jervis Bay, desiatky krásnych miest na pobreží, národné parky s vodopádmi a stretli sme kengury, koali, tulene a rôzne Austrálske zveri. 

Medzi menšie cestovateľské úspechy zaraďujem neďaleký národný park v Blue Mountains, kde ešte plánujem prebádať ďalšiu časť parku a pravdaže niekoľko skvostov v Sydney.  

18. Ako dlho plánujem ostať v Austrálii a aké sú ďalšie cestovateľské plány?

Aktuálny plán je niekedy v júli, ale všetko sa bude odvíjať od situácie s korona vírusom. Moje cestovateľské plány prekazil vírus, keďže som musel zrušiť májovú dovolenku na Bali a pravdepodobne budem musieť zrušiť aj júnovú dovolenku pri hore Uluru v štáte Northern Territory. Nič iné mi nezostáva a iba čakať, čo nám budúcnosť naservíruje. Ak by sa situácia vyvíjala pozitívnym smerom, tak určite nechcem vynechať Bali, 8 Pool v blízkosti Sydney, Gold Cost pri Brisbane a cestou domov sa zastaviť na Filipínach alebo vo Vietname.

Great Ocean Road
V blízkosti 12tich Apoštolov počas Great Ocean Road
19. Aké zaujímavosti Vám viem povedať o Austrálii?

Zhrniem zopár mojich postrehov zo života:

  • Pred vstupom do baru/diskotéky sucurity skontroluje tvoju mieru opitosti, napríklad kráčaním po rovnej čiare. Ak to zvládneš, tak si vyhral. Ak nie, tak máš smolu a môžeš skúsiť šťastie inde alebo ísť rovno domov. Vo väčšine prípadov sa iba spýta, či si v pohode a pustí ťa ďalej.
  • Veľmi populárne je ísť si sadnúť po práci na čapáka alebo pohár vínka, ale nie Slovenským štýlom, že rozbijem sa na sračky 😀 Je úplne jedno či je pondelok alebo piatok, ale najväčšiu mieru návštevnosti som zaznamenal v utorok, štvrtok a piatok. 
  • Nájsť miesto na zatrsanie si máš k dispozícii každý deň. V Sydney vždy nájdeš otvorenú nejakú diskotéku, napríklad aj v nedeľu poobede. 
  • Slušne vychovaný cestujúci vystupujúci z autobusu vždy slušne poďakuje šoférovi za zvezenie slovom Thank you.“
  • Cudzí ľudia na ulici slušne pozdravia, sú milí alebo sa opýtajú „Ako sa máš?“
  • V obchode sa ťa predavač ako prvé spýta Ahoj, ako sa máš dnes?“ 
  • Nie vo všetkých prípadoch ale dosť často som si všimol aj započul, že Austrálsky chalani nemajú radi Austrálske baby a opačne. Ale neviem čo je na tom pravdy.
20. Rozšírila Austrália moje obzory a vnímam niektoré veci inak?

Určite! Teraz vnímam život v cudzej krajine odlišne oproti tomu životu na Slovensku. Hlavne po tejto skúsenosti budem bažiť viac a viac po ďalších dobrodružstvách. 

21. Naplnila Austrália moje očakávania a vrátil by som sa sem opäť?

Zutekal som od stereotypného života, ale prakticky stereotypný život vediem aj v Austrálii. Koniec koncom si môžem povedať, že očakávania boli väčšie, predstavy o prežití jednoduchšie a plánované množstvo nadobudnutých zážitkov sa ani z ďaleka nepribližuje k finálnemu číslu. V celku som si vybral nevhodný rok, keďže od začiatku ma prenasledovala smola od požiarov, cez debilné počasie až po sk*rvenú koronu. K návratu v budúcnosti sa nebránim stým, že by som si nastavil od začiatku overený systém na prežitie. Dĺžku pobytu by som zvolil kratšiu a možno skúsil iný štát, napríklad Brisbane alebo Perth. 

Orchestrové predstavenie
Po orchestrovom predstavení v Sydney Opera House
22. Ak by som sa mal vrátiť, čo by som spravil inak?

Vedel by som akú prácu si zvoliť od začiatku, aby výdavky z úspor boli minimálne. Namiesto študentských víz by som pricestoval na pracovné víza a keby sa mi zabaží za školou, tak si ich potom zmením. Nezotrval by som tu tak dlhý čas, ale maximálne pól roka v letnom období. Veľa však záleží aj od účelu pricestovania. Ak by priorita bola navštíviť čo najviac okolitých krajín, tak by som zvolil o niečo dlhšie obdobie. 

23. Čo by som odkázal ostatným, ktorí váhajú na rázcestí?

Si mladý? Si starý? Je to v podstate jedno. Máš pocit, že vo svojom biednom živote musíš podniknúť nejaké dobrodružstvo a splniť si svoj dávny sen? Tak sa proste chyť a choď! Keď sa usadíš a založíš rodinu, tak sa priveľa vecí zmení a môže byť všetko komplikovanejšie. Choď sa hlasom srdca a hlavne nepočúvaj názory ostatných, ktorí ťa budú odhovárať a vravieť ti ako tam je zle. Neboli tam! Vždy je lepšie okúsiť na vlastnej koži, či výsledok bude pozitívny alebo negatívny. Keby som dával na radi svojej rodiny, tak by som nikdy nedokázal sám sebe a všetkým tým, ktorí o mne pochybovali a neverili mi, že to v živote dokážem! NEĽUTUJEM!

Niekde na Great Ocean Road

Galéria obrázkov:

Ako sa jednoducho dopracovať k takémuto dobrodružstvu? Prečítaj si článok 12 krokov na vybavenie pobytu v Austrálii.

Večne tulák
Večne tulák
Cestovateľský blog Večne tulák je slovenský blog začínajúceho cestovateľa, ktorý ťa inšpiruje nesnívať svôj život, ale žiť svôj sen.
Večne tulák
Leave a Comment